Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Badania kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu w Toronto, opublikowane ostatnio w piśmie "Canadian Medical Association Journal" dowodzą, że zakaz palenia w miejscach publicznych przyczynia się do wyraźnego spadku hospitalizacji z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz chorób oddechowych.
Dziesęcioletnie badania prowadzone w Toronto wykazały, że największy spadek liczby hospitalizacji miał związek z wprowadzeniem w 2001 roku w Kanadzie zakazu palenia w restauracjach. Decyzja ta spowodowała 33% redukcję przyjęć do szpitala z powodu schorzeń układu oddechowego (takich jak astma, rozedma płuc, zapalenie oskrzeli czy płuc), o 39% z powodu chorób układu krążenia (czyli np. udar mózgu czy choroba wieńcowa) i o 17% z powodu zawału serca.
Palenie tytoniu uważane jest za jedną z głównych, możliwych do uniknięcia przyczyn chorób i zgonów. Bierne palenie plasuje się z kolei na 3 miejscu wśród przyczyn złego stanu zdrowia i przedwczesnych zgonów w krajach rozwiniętych. Eksperci szacują, że w XXI wieku z powodu odtytoniowych chorób umrzeć może nawet 1 miliard osób.
Wyniki najnowszych badań dowodzą, że ograniczenie biernej ekspozycji na dym papierosowy przekłada się na polepszenie sie ogólnego stanu zdrowia mieszkańców rejonu, w którym ustanowiono zakaz palenia.