Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Naukowcy z Brigham Young University odkryli, iż obawę przed przytyciem widać na skanach mózgu u wszystkich kobiet, nawet u tych, u których nie stwierdzono zaburzeń odżywiania.
W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięły udział panie, które zdawały się nie przejmować obrazem własnego ciała, u żadnej z nich nie stwierdzono historii zaburzeń odżywiania.
W ramach eksperymentu uczestniczkom pokazanywano fotografie obcych kobiet. Obrazy uzyskane dzięki rezonansowi magnetycznemu wykazały, że przy oglądaniu zdjęć pań o obfitych kształtach, u badanych uaktywnieniały się obszary związane z własną tożsamością i autorefleksją. Analogicznego zjawiska nie stwierdzono mężczyzn. Okazuje się więc, że w podświadomości pań zakodowany jest lęk przed przybraniem na wadze.
Wcześniejsze badanie wykazało, że kiedy anorektyczki bądź bulimiczki widziały kogoś z nadwagą, rozświetlał się ośrodek samorefleksji – przyśrodkowa kora przedczołowa. Wywoływało to negatywne autopostrzeganie takich pań i ich odrazę do samych siebie. W ramach najnowszego studium zbadano zjawisko w grupie kontrolnej kobiet bez zaburzeń odżywiania, które w testach uzyskały wyniki z zakresu normy. Jak się okazało, nawet one przejawiały podkliniczne zaburzenia obrazu własnego ciała. Aktywność mózgu zdrowych kobiet przypominała tą, która występuje u anorektyczek i bulimiczek.
Współczesne kobiety odczuwają silną presję posiadania szczupłej sylwetki, z każdej strony bombardowane są informacjami na temat diet i odchudzania. W wyniku takich ataków w ich podświadomości rodzi się, uświadomiony bądź nie, lęk przed przytyciem. Zdaniem specjalistów fałszywe spojrzenie na własną osobę zwiększa jednostkowe ryzyko zaburzeń odżywiania i nastroju.