Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na terenie województwa śląskiego ruszyła kampania informacyjna pod hasłem „Dlaczego STOP narkotykom?”.
Młodzi katolicy z archidiecezji katowickiej i częstochowskiej oraz diecezjach: bielsko-żywieckiej, gliwickiej i sosnowieckiej chcą uświadamiać swoich rówieśników, że narkomania jest rosnącym problemem wśród młodzieży i zagraża coraz większej liczbie nastolatków tym bardziej, że wiek osób zażywających narkotyki w niepokojący sposób się obniża.
Najważniejszym elementem kampanii jest program edukacyjno-profilaktyczny autorstwa Małgorzaty Ajszpur, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich rodziców i opiekunów. Jego celem jest poszerzenie wiedzy na temat przyczyn i konsekwencji zażywania narkotyków, kształtowanie właściwej postawy wobec niebezpiecznych substancji psychoaktywnych oraz poszanowanie własnego zdrowia i życia.
Przygotowany na potrzeby akcji film dokumentalny, który będzie wyświetlany w szkołach, przedstawia świadectwa nastolatków, którzy sami doświadczyli uzależnienia od narkotyków. By je zdobyć, nierzadko zmuszeni byli żebrać, prostytuować się lub kraść. Autorzy kamapanii założyli, że takie autentyczne świadectwa młodych ludzi o konsekwencjach zażywania narkotyków skuteczniej przekonają ich rówieśników, by nie eksperymentowali ze środkami odurzającymi. Film wzbogacono też o wypowiedzi specjalistów ds. uzależnień, terapeutów oraz kapłanów prowadzących ośrodki socjoterapeutyczne, co ma poszerzyć wiedzę odbiorców na temat zagrożeń narkomanii, głównie przyczyn i konsekwencji wejścia w nałóg oraz możliwości pomocy osobie uzależnionej. Film ukazuje, jak niewinnie rozpoczyna się "przygoda" z narkotykami, później jednak prowadząc do tragicznych konsekwencji. Informuje też, jak można uzyskać pomoc w takich sytuacjach i wyjść na prostą.
Film trafi do szkół z województwa śląskiego, wraz ze scenariuszem zajęć lekcji wychowawczych, na których nauczyciele w trakcie dyskusji z uczniami mają poruszać problemy narkomanii. Zostanie on zaprezentowany także rodzicom uczniów, by uświadomić im, jak rozpoznać, czy ich dziecko bierze narkotyki, a także jakie są możliwości i formy pomocy. Na terenie placówek rozwieszone ponadto zostaną plakaty informujące o programie.
Patronat honorowy nad akcją objęli między innymi: Katarzyna Hall - Minister Edukacji Narodowej, Zygmunt Łukaszczyk - Wojewoda Śląski, Bogusław Śmigielski - Marszałek Województwa Śląskiego oraz Stanisław Faber – Śląski Kurator Oświaty.