Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Według szacunków "Rzeczpospolitej" W 2009 roku statystyczny Polak wypił około 8 litrów czystego alkoholu. Jeszcze 20 lat temu przeciętny konsument wypijał o wiele mniej - nieco ponad 6 litrów czystego alkoholu. Największe skoki spożycia alkoholu miały miejsce w roku 1998 (przekroczyliśmy wówczas 7 litrów) i w roku 2004 (gdy weszliśmy do UE przeciętne spożycie przekroczyło już 8 litrów).
Od 1998 roku największym powodzeniem wśród Polaków cieszy się piwo. Jego udziały w całym rynku alkoholu, pod względem wielkości sprzedaży, wyniosły wówczas 40%. Wódka i inne napoje spirytusowe kontrolujące do tej pory ponad połowę rynku – miały wtedy tylko 36%, a produkty winiarskie - 24%.
Od tej pory piwo szczyciło się mianem narodowego trunku Polaków, a w 2009 roku zajmowało aż 61% całego rynku alkoholu (35% należało do wódki).
Obecnie pijemy więcej piwa niż wynosi średnia w Europie Wschodniej. Firma Euromonitor International zakłada, że w tym roku statystyczny mieszkaniec regionu wypije 75,6 litrów piwa, a na Polaka przypadnie 88 litrów.
Producenci alkoholu spekulują jednak, że coraz większą popularność wśród mieszkańców naszego państwa może zdobywać wino, które dotąd nie wykorzystało w pełni swego potencjału. Według Euromonitora na przeciętnego Polaka przypadnie w tym roku 7,1 litra wina, ale do 2014 roku jego konsumpcja zwiększy się już do 7,4 litra. W tym czasie przeciętny mieszkaniec Europy Wschodniej wypije nieco więcej tego rodzaju alkoholu - bo aż 10,8 litra. Największymi miłośnikami wina są Węgrzy, którzy wypiją po 26,3 litra.