Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii odkryli strukturę mózgu, która odpowiada za skłonność do hazardu. Okazuje się, że awersja związana z utratą pieniędzy zapisana jest w ciele migdałowatym.
Przeprowadzone przez nich badanie uwzględniło dwa przypadki pacjentów z ciałami migdałowatymi uszkodzonymi w wyniku bardzo rzadkiej choroby genetycznej. Dodatkowo w eksperymencie wzięły także udział zdrowe osoby.
Wszyscy badani uczestniczyli w prostej grze pieniężnej - określającej poziom akceptowanego przez nich ryzyka. Za każdym razem precyzowano, jakiej wysokości będzie ewentualna wygrana lub przegrana. Respondenci mieli np. zadecydować, czy podejmą ryzyko, które wiązało się z takim samym prawdopodobieństwem wygrania 20 lub przegrania 5 dolarów (taka sytuacja była akceptowalna dla większości z nich) lub identycznym prawdopodobieństwem zdobycia lub utraty 20 dolarów (ryzyko 50/50 okazało się nieakceptowalne dla większości osób). Kolejne ćwiczenie miało na celu sprawdzenie, czy badani zaryzykują – przy jednakowych szansach na wygraną i przegraną – zdobycia 20 lub utraty 15 dolarów. Jak się okazało i to ryzyko było przez większość z nich odrzucane, mimo, że zysk netto gwarantował, że ostateczny bilans będzie dodatni.
Autrzy badania zauważyli, że obaj badani z uszkodzeniem ciał migdałowatych angażowali się w bardzo ryzykowne działania o wiele częściej niż pozostałe zdrowe osoby będące w tym samym wieku i mające takie samo wykształcenie. Ci pierwsi nie okazywali żadnego strachu przed utratą pieniędzy.
Eksperyment przeprowadzony przez amerykańskich badaczy to pierwszy opisany przypadek pacjentów całkowicie pozbawionych awersji związanej z utratą gotówki.