Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki badań przeprowadzonych ostatnio przez psychologów z Uniwersytetu w Cardiff i Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego świadczą o tym, że depresja matki w czasie ciąży oznacza większe ryzyko wystąpienia zachowań aspołecznych u nastolatków z obszarów miejskich. Wiadomo też, że kobiety, które w okresie dorastania same były agresywne, w czasie ciąży częściej miewają obniżony nastrój, tak więc koło zaburzeń zachowania się zamyka.
Do tej pory wiele uwagi poświęcało się wpływowi depresji poporodowej na niemowlęta, ale jak się okazuje - depresja przeżywana już podczas ciąży także może oddziaływać na płód.
Badanie brytyjskich specjalistów objęło 120 dzieci z okolic centrów miast. Z matkami nastoletnich obecnie dzieci czterokrotnie przeprowadzano wywiady: podczas ciąży, po porodzie oraz w momencie, gdy ich dzieci miały po 11 i 16 lat.
Jak się okazało kobiety, które będąc w ciąży zmagały się depresją, aż 4-krotnie częściej miały agresywne dzieci. Zjawisko to dotyczyło zarówno chłopców, jak i dziewcząt.
Autorzy badania zaobserwowali też, że kobiety brutalne jako nastolatki częściej miały obniżony nastrój w czasie ciąży.