Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Glukoza - cukier pochodzący z przemian niemal wszystkich strawnych węglowodanów to paliwo dla organizmu. Stanowi jedyne źródło energii dla mózgu, dlatego po jej poziomie we krwi organizm rozpoznaje dostatek lub deficyt energetyczny.
Zespół naukowców z University of South Dakota zbadał zależność pomiędzy poziomem glukozy we krwi a skłonnością do długofalowego planowania.
W tym celu przeprowadzili eksperyment - poprosili ochotników o odpowiedź na pytanie, czy woleliby otrzymać mniejszą sumę pieniędzy od razu, czy też większą kwotę później. Przedtem, połowie uczestników badania podano do picia puszkę słodzonego napoju, a drugiej połowie - bezcukrowego napoju typu light. Na początku i pod koniec badania u wszystkich ochotników zmierzono poziom glukozy we krwi.
Okazało się , że badani, którzy wypili niesłodzony napój - a więc mieli mało glukozy we krwi - częściej decydowali się na mniejszą sumę pieniędzy od razu, natomiast ci, którzy pili napój z cukrem - czyli mieli więcej glukozy we krwi - byli bardziej skłonni zaczekać na większą, ale odłożoną w czasie nagrodę.
Zdaniem autorów badania dowodzi to, że poziom cukru we krwi wpływa na rodzaj podejmowanych decyzji. Wysoki - może sprzyjać spokojnemu myśleniu o przyszłości, gdyż bieżące potrzeby organizmu są już zabezpieczone. Z kolei niski poziom glukozy kieruje uwagę na "tu i teraz" i skłania do natychmiastowego zaspokojenia bieżących potrzeb.
Zdaniem specjalistów najkorzystniejsze dla zdrowia jest spożywanie około 100 gramów glukozy dziennie. Tymczasem Europejczycy i Amerykanie każdego dnia pochłaniają jej od 300 do 800 gramów... Należy pamiętać, że nadmiar cukrów w diecie sprzyja nadwadze i innym problemom zdrowotnym.