Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Wśród młodzieży pociąg do kofeiny jest zróżnicowany ze względu na płeć

dodano: Poniedziałek, 4 Styczeń 2010, 8:26:20

Picie kawy czy spożywanie innych produktów zawierających kofeinę jest bardzo popularne wśród osób dorosłych. Miłośników kofeiny nie brakuje też wśród młodzieży i dzieci, które chętnie – i to często w nadmiarze - sięgają np. po napoje gazowane zawierające tą substancję. Dr Jennifer L. Temple, neurobiolog z Uniwersytetu w Buffalo sprawdziła, jak chroniczna konsumpcja kofeiny oddziałuje na ich ciśnienie, tętno i drżenie dłoni.

 

 

 

 



Czteroletnie badania poświęcone m.in. temu zagadnieniu wykazały np., że wśród młodzieży pociąg do kofeiny jest zróżnicowany ze względu na płeć.
 

 

 

 

 

 



Amerykanie postanowili sprawdzić, jak dużo będzie skłonna zrobić dana osoba, by uzyskać napój z kofeiną oraz w jaki sposób wzmocnienie pokarmowe naśladuje uzależnienie od narkotyków. Być może poznanie mechanizmu leżącego u podłoża tego zjawiska mogłoby zostać wykorzystane do wykształcenia zdrowszych przyzwyczajeń.

 

 

 

 

 




W badaniu wpływu kofeiny wzięło udział 26 chłopców i 23 dziewcząt w wieku od 12 do 17 lat, którzy nie mieli świadomości, że biorą udział w testach sprawdzających wzmacniający wpływ kofeiny. W oparciu o spożycie alkaloidu w różnych postaciach podzielono ich na grupy.

 

 

 

 

 

 


W pierwszym etapie ochotnicy przeszli wstępne testy, podczas których oceniali, czy w drinkach sporządzonych na potrzeby eksperymentu znajduje się kofeina. Okazało się, że nie byli w stanie stwierdzić jej zawartości w napoju. Następnie wszyscy zaznajamiali się z programem komputerowym.

 

 

 

 

 

 


Na potrzeby badania, respondenci dostali do domu tygodniowy zapas losowo przydzielonych im napojów kofeinowych lub bezkofeinowych. Zgodnie z instrukcją przez tydzień mieli wypijać 1 dziennie, obowiązywał ich też zakaz spożywania innych napojów i produktów z kofeiną. W drugim tygodniu następowała zmiana - ci, którzy pili kofeinowe drinki, dostali wersję bez alkaloidu i na odwrót.

 

 

 

 

 



Po tym czasie uczestnicy badania ponownie znaleźli się w laboratorium wyposażonym w dwa komputery. Na jednym można było grać, by zdobyć napój z kofeiną, a na drugim - bez kofeiny. Respondenci nie wiedzieli, który jest który, a im dłużej grali, tym trudniejsze stawało się zadanie.
 

 

 

 

 



Jak się okazało, różnica w wartości wzmacniającej kofeiny uwidoczniła się pomiędzy chłopcami i dziewczętami, a nie pomiędzy osobami pijącymi dużo i mało napojów z kofeiną na co dzień. Chłopcy pracowali ciężej i dłużej nad zadaniem komputerowym, by uzyskać napój z tym alkaloidem. Zdaniem autorów badania zaobserwowane zjawisko może być wynikiem oddziaływań hormonalnych.

 

1861 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.