Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Naukowcy z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie już niebawem zajmą się badaniem mechanizmów powstawania depresji, poszukiwaniem jej objawów oraz opracowaniem nowych leków zwalczających jej przyczyny i objawy.
Badania te będą częścią projektu "Demeter" - "Depresja-metabolizm-terapia", którego dofinansowanie w kwocie 40 milionów złotych pochodzi z nagrody uzyskanej w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na badania naukowe służące budowaniu gospodarki opartej na wiedzy.
Obecnie w Polsce około 10% społeczeństwa cierpi na to zaburzenie. Koszty leczenia depresji wynoszą około 20 miliardów złotych rocznie. Każde zmniejszenie liczby zachorowań wiąże się więc z pewnymi oszczędnościami dla służby zdrowia.
Do czynników najcześciej wyzwalających depresję należą m.in. pora roku (jesień, wiosna), ciężkie, traumatyczne przeżycia, a nawet z pozoru błahe okoliczności, takie jak grypa i inne choroby wirusowe. Dokładne mechanizmy powstawania omawianego zaburzenia pozostają jednak niewyjaśnione, dlatego też próba ich poznania będzie jednym z elementów projektu "Demeter".
Naukowcy zajmą się także badaniem nowych wskaźników, tzw. markerów stanu depresji, które ułatwiłyby diagnozę chroby. Obecnie jest ona rozpoznawana głównie przy pomocy wywiadu i kwestionariuszy, choć niekiedy używa się w tym celu także tomografii, EEG czy badań hormonalnych.
Pomimo tego, że depresja dotyczy głównie sfery psyche, to towarzyszą jej także pewne zmiany somatyczne. Badacze chcą stworzyć listę znaczników stanu depresji, które generalnie towarzyszą zmianom psychicznym i dają się z nimi skorelować.
Najbliższe plany specjalistów z krakowskiego Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk przewidują eksperymenty na zwierzętach, a późniejsze - dzięki współpracy z klinikami psychiatrycznymi - dalsze badania z udziałem pacjentów.
W oparciu o postawione tezy, badacze zamierzają również opracować nowe związki chemiczne, które będą w przyszłości używane do leczenia depresji. Każdy proces poszukiwania nowego leku trwa minimum 10 lat, dlatego też projekt "Demeter", który będzie trwał cztery lata począwszy od 2010 roku, jest dopiero początkiem długiego procesu, który będzie kontynuowany w kolejnych programach i badaniach.