Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem amerykańskich naukowców z Washington University School of Medicine, za skłonność do nadużywania alkoholu i palenia marihuany odpowiadają te same grupy genów. Twierdzą oni, że czynniki genetyczne, które wpływają na stosowanie używek, nie są charakterystyczne dla konkretnej substancji, tylko warunkują ogólną skłonność do uzależnień.
W przeprowadzonym przez nich wywiadzie telefonicznym wzięło udział 6,257 osób (w tym 2,761 par bliźniąt) w wieku od 24 do 36 lat. Zebrano od nich dane na temat używania alkoholu i marihuany, uwzględniające takie parametry jak ilość jednostek wypijanego alkoholu, częstość palenia marihuany oraz stopień uzależnienia od alkoholu i kanabinoidów oceniany według specjalistycznej skali DSM-IV (czyli klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego).
Okazało się, że wiele czynników genetycznych, które warunkują skłonność do nadużywania alkoholu, wpływa także na podatność na uzależnienie od marihuany.
Marihuana jest obecnie najpowszechniej stosowaną nielegalną używką w Stanach Zjednoczonych oraz w większości europejskich krajów. Podobnie jak w przypadku działania alkoholu, skutki palenia konopi indyjskich nasilają się wraz z ilością i częstością ich stosowania.
Według najnowszych statystyk około 12% osób palących marihuanę stanowią osoby silnie od niej uzależnione. Wiele z nich ma jednocześnie problemy z nadużywaniem alkoholu, co można tłumaczyć tym, że za skłonność do nadużywania alkoholu i palenia marihuany odpowiadają te same grupy genów.
Kolejnym etapem badań naukowców z Washington University School of Medicine będzie próba określenia konkretnych czynników ryzyka specyficznych dla procesu uzależniania się od alkoholu i marihuany.