Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki najnowszych badań dotyczących zwyczajów żywieniowych Polaków, przeprowadzonych na zlecenie Koalicji na rzecz Zdrowego Serca świadczą o tym, że większość z nas zna wprawdzie zasady zdrowego odżywiania się, jednak bardzo rzadko się do nich stosuje.
Okazuje się, że około 70% Polaków przynajmniej raz w miesiącu sięga po żywność typu fast food, a 24% z nich spożywa "śmieciowe jedzenie" przynajmniej raz w tygodniu.
Statystyki te są nieco sprzeczne z deklarowaną wiedzą na temat prawidłowych nawyków żywieniowych - ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków wie, jak ważne w profilaktyce chorób serca jest racjonalne odżywianie. Jednocześnie aż 40% ankietowanych osób przyznało, że nierzadko wychodzi z domu bez śniadania, a respondentów 31% główny, najbardziej obfity posiłek zjada dopiero późnym wieczorem.
18% Polaków twierdzi, że brak im czasu na stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety, pomimo świadomości jej korzystnego wpływu na serce i zdrowie. Zaledwie 21% respondentów każdego dnia stara się racjonalnie i zdrowo odżywiać, ale większość osób, które już decydują się na zmianę swojego sposobu odżywiania - skupia się głównie na ilości spożywanego tłuszczu, a nie jego jakości.
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, Instytutu Żywności i Żywienia oraz z Polskiego Towarzystwa Dietetyki przypominają, że prawidłowa dieta powinna być zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana, tak by dostarczać wszystkich składników odżywczych potrzebnych organizmowi do zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Sugerują, by jadłospis każdego Polaka wzbogacić w większe ilości owoców i warzyw, którymi należy zastąpić część produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, czyli gotowe herbatniki i ciasta, przetwory mięsne, pełne mleko, mięso, tłuste sery i masło.
Zdaniem dietetyków i lekarzy codziennie powinniśmy spożywać od 400 do 1000 gramów warzyw i owoców. Są one, obok produktów zbożowych i strączkowch, bardzo dobrym źródłem błonnika, witamin, składników mineralnych oraz flawonoidów. Jak wiadomo. błonnik pokarmowy poprawia perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom, a także działa redukująco na stężenie cholesterolu, glukozy i ciśnienia krwi.
Nie należy zapominać, że odpowiednia dieta stanowi skuteczną profilaktykę chorób układu krążenia, które nadal są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków. W ostatniej dekadzie wskaźnik ten spadł wprawdzie poniżej 50%, jednak wciąż rocznie zawału doznaje w Polsce 80 tysięcy osób. 30% z nich umiera jeszcze przed dotarciem do szpitala...