Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Czy zastępujący osobistego trenera robot odchudzi Amerykanów?

dodano: Środa, 9 Grudzień 2009, 11:17:31

Dr Cory Kidd z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology wraz z zespołem pracowników z Parku Nauki i Technologii w Hongkongu stworzył "Autom", który jest innowacyjnym robotem zastępującym osobistego trenera - pomaga schudnąć i utrzymać dobrą kondycję.

 

 

 

 



Ważący około 3 kg i mierzący pół metra wysokości robot przy pierwszym kontakcie z człowiekiem mówi: "Cześć, nazywam się Autom. Jestem twoim osobistym trenerem. Moim zadaniem jest pomóc ci schudnąć, a potem utrzymać wagę". Następnie użytkownik wciągany jest w dyskusję na temat wszystkich posiłków zjedzonych przez niego w ciągu dnia, a także na temat podjętej aktywności fizycznej. W oparciu o te dane Autom zachęca do stosowania właściwej diety i radzi jak ćwiczyć, by zgubić zbędne kilogramy. Wszystkie możliwe wariacje odpowiedzi robota zostały opracowane i zaprogramowane na podstawie badań amerykańskich ekspertów od diety i żywienia, m.in.: z bostońskiego Centrum Diety i Żywienia oraz z Centrum Zarządzania Dietą.
 

 

 

 

 




Interaktywny kontakt oraz możliwość nawiązania rozmowy z Automem ma pomóc będącym na diecie osobom w utrzymaniu reżimu żywieniowego. Osoby uczestniczące w terapii z robotem muszą codziennie zdawać mu relację ze swoich postępów.


 

 

 

 

 


Dotychczasowe badania nad skutecznością takiej formy kuracji wykazały, że ludzie przywiązują się do robota, zaczynają traktować go niemal jak członka rodziny lub domowe zwierzątko, z którym można nawiązać więź. Duża część testujących go osób wyraziła chęć przedłużenia terapii i była zainteresowana możliwością zatrzymania Automa przy sobie. Pojedynczy test z Autonem trwał 6 tygodni, jednak sprawdzające jego działanie osoby zwykle przedłużały jego obecność w swoich domach do dwóch miesięcy.
 

 

 

 

 




Jak wiadomo, największym problemem dla osób walczących z nadwagą jest utrzymanie zredukowanej wagi oraz odpowiednich nawyków żywieniowych po zakończeniu diety. Na 80 milionów Amerykanów, którzy każdego roku decydują się przejść na dietę - zaledwie 5% udaje się utrzymać wagę po zakończeniu kuracji.

 

 

 

 

 



Być może wynalezek dr Cory’ego Kidda okaże się w tym pomocny i skuteczniejszy niż metody stosowane do tej pory.
 

 

 

 

 



Koszt skonstruowania Automa i przeprowadzenia testów wyniósł około 350 tysięcy dolarów. Seryjna produkcja ma rozpocząć się w 2010 roku, cena jednego egzemplarza najprawdopodobniej będzie wahać się w granicach 200 - 300 dolarów. Według planu konstruktowa sprzedaż robotów odbywać się będzie za pośrednictwem kilku firm – jego partnerów biznesowych.

1919 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.