Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki największych przeprowadzonych do tej pory badań dotyczących zażywania tytoniu w Kambodży świadczą o tym, że blisko połowa kobiet po 48 roku życia regularnie żuje tytoń. 1/5 pań z tej grupy przyznaje, że ich uzależnienie zaczęło się od stosowania używki jako remedium na mdłości występujące w okresie ciąży.
Sytuacja ta niepokoi ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia, gdyż żucie tytoniu w ciąży, podobnie jak samo palenie papierosów, zwiększa ryzyko poronienia lub urodzenia dziecka z niedowagą czy zaburzeniami pracy płuc. Z kolei dla samych kobiet nierzadko kończy się uzależnieniem.
Praktyka żucia tytoniu w Kambodży jest silnie związana z wierzeniami i przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycją - stanowi swoisty obrzęd przejścia.
Najnowsze badania przeprowadzone wśród 14 tysięcy mieszkańców Kambodży wykazały, że tytoń żuje połowa zamieszkujących tej kraj kobiet, podczas gdy jedynie 4% z nich sięga po papierosy. W przypadku mężczyzn sytuacja wygląda wprost przeciwnie - papierosy pali prawie połowa z nich.
Zaobserwowano, że odsetek kobiet żujących tytoń jest większy w starszej grupie wiekowej. Panie sięgają po tą używkę najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy pojawiają się pierwsze nudności. Niektóre ciężarne sięgają po niego w momencie, gdy mają ochotę na coś o cierpkim smaku, przez co wiele z nich uzależnia się właśnie podczas ciąży. Podobną tendencję zaobserwowano też w Malezji, Indonezji, Tajwanie, Bangladeszu, Indiach, Chinach i Palau.