Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention" potwierdzają, że osoby, które przez wiele lat palą papierosy są bardziej narażone na raka jelita grubego niż niepalący.
Michael J. Thun, wiceprezydent działu ds. badań nad epidemiologią i kontrolą nowotworów Amerykańskiego Towarzystwa ds. Raka (American Cancer Society) wraz z współpracownikami przez około 13 lat analizowali związek pomiedzy wieloletnim paleniem tytoniu a rakiem jelita grubego w grupie 185000 osób w wieku od 50 do 74 lat.
Badacze zaobserwowali, że respondenci, którzy palili papierosy przez 40 lat lub dłużej mieli o 30-50% wyższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego lub raka odbytnicy niż niepalący uczestnicy badania.
W analizie uwzględniono też 13 innych czynników wpływających na ryzyko wspomnianych nowotworów, np. nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, często spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa czy też niezgłaszanie się na badania przesiewowe.
Zaniem autorów badania rak jelita grubego i odbytnicy powinien zostać dodany do listy nowotworów złośliwych, których rozwój jest pobudzany przez nałóg palenia papierosów.
Przypominamy, że palenie może być przyczyną rozwoju nowotworów złośliwych zlokalizowanych w 17 narządach. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer) są to:
- rak jamy ustnej
- rak gardła
- rak jamy nosowo-gardłowej
- rak jamy nosowej i zatok przynosowych
- rak krtani
- rak płuca
- rak przełyku
- rak żołądka
- rak jelita grubego i okrężnicy
- rak wątroby
- rak trzustki
- rak nerki
- rak pęcherza moczowego
- rak dolnych dróg moczowych
- rak trzonu macicy
- rak szyjki macicy
- białaczka szpikowa