Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Aż 84% kobiet kierowców siada za kierownicą samochodu odczuwając głód, co może być przyczyną zmęczenia oraz obniżonej koncentracji na drodze. Jak wiadomo, ryzyko wypadku w takiej sytuacji jest podwyższone.
12% zmotoryzowanych pań przyznaje, że nie lubi prowadzić pojazdu niedługo po zjedzeniu posiłku, a 5% nie je, gdyż jest w tym czasie w trakcie diety.
Według specjalistów jazda z pustym żołądkiem jest równie niebezpieczna co prowadzenie auta po obfitym posiłku. Ostrzegają oni, że głód jest częstą przyczyną zaburzeń koncentracji, co stanowi realne zagrożenie szczególnie podczas jazdy samochodem. Odpowiednie nawyki żywieniowe są w tym przypadku równie ważne jak odpoczynek. Dotyczy to szczególnie tych kierowców, którzy podróżują często i przemierzają długie trasy.
Niedożywione, będące na długotrwałej i rygorystycznej diecie osoby mają zazwyczaj tendencję do nadmiernej irytacji i rozdrażnienia, co jak wiadomo nie sprzyja bezpiecznej jeździe.
Specjaliści podkreślają, że niebezpieczne dla kierowców może być także podjadanie w trakcie jazdy. Mimo, że może się ono wydawać niegroźne, to jednak jest to jedna z czynności, które odwracają uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze. Tymczasem blisko 50% kobiet przyznaje, że w czasie gdy prowadzą samochód często zdarza im się sięgać po różne przekąski, i to najczęściej takie, których rozpakowanie wymaga użycia obu rąk.
Niebezpieczeństwo związane z podjadaniem w trakcie jazdy jest porównywalne do tego, jakie występuje przy rozmowie przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego. Kierowca, który nie trzyma kierownicy w sposób prawidłowy lub nawet momentami całkowicie odrywa od niej ręce nie jest w stanie w pełni kontrolować pojazdu. Z uwagi, że często sytuacja na drodze zmienia się błyskawicznie, chwilowa nieuwaga czy wykonywanie dodatkowych czynności podczas jazdy może okazać się tragiczne w skutkach zarówno dla samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu.
Jak zminimalizować to ryzyko? Szczególnie przed dłuższą podróżą należy pamiętać o odpowiednim posiłku - powinien być on lekkostrawny i bogaty w składniki wolno uwalniające energię. Powinno się spożyć go na około 2 godziny przed wyprawą.