Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Międzynarodowy Buy Nothing Day, czyli Dzień Bez Zakupów został ustanowiony na początku lat dziewięćdziesiątych, jako wyraz protestu przeciwko zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji dóbr w krajach rozwiniętych. Jego obchody w Europie przypadają na ostatnią sobotę listopada, a w USA mają miejsce w piątek po Święcie Dziękczynienia. W Polsce po raz pierwszy Dzień Bez Zakupów świętowano w 2003 roku.
Ustanowione w Stanach Zjednoczonych święto jest jednym z przejawów częstych ostatnimi czasy działań antyglobalistycznych. Konsumenci zachęcani są w tym dniu do powstrzymywania się od robienia zakupów lub przynajmniej do maksymalnego ich ograniczania.
Buy Nothing Day zwraca uwagę na fakt, że 25% światowej populacji konsumuje 80% światowych zasobów. Największą część tej globalnej elity stanowią mieszkańcy zachodnich, konsumpcyjnych społeczeństw, głównie Stanów Zjednoczonych, Kanady, zachodniej Europy, Arabii Saudyjskiej, Australii i Japonii. Pozostała część mieszkańców Ziemi musi zadowolić się pozostałymi 20%, co prowadzi do głodu i nadużywania władzy w wielu krajach świata.
Jak twierdzi Mahatma Gandhi, "Na Ziemi wystarczy wszystkiego dla zaspokojenia potrzeb wszystkich, ale nie wystarczy dla zaspokojenia ich chciwości..."
W Polsce do powstrzymania się zakupów w dniu 28 listopada zachęcają realizatorzy kampanii "Kupuj odpowiedzialnie" Polskiej Zielonej Sieci. Przekonują oni, by zamiast do galerii udać się na spacer, do muzeum, uprawiać sport lub w jakikolwiek inny sposób spędzić czas z rodziną, gdyż podarowanie bliskim własnego czasu jest znacznie bardziej cenne niż nawet najdroższy prezent.
Warto zachować trzeźwy umysł w dzisiejszej erze marketingu, która stanowi istny poligon masowej manipulacji klientem. Trudno znaleźć dziś obszar wolny od reklamowych spotów, billboardów, plakatów. Na każdym kroku czyha pokusa związana z wydawaniem pieniędzy. W tych warunkach zrodziła się też nowa patologia cywilizacji konsumpcyjnej – czyli zakupoholizm.
Nie bez powodu Dzień Bez Kupowania obchodzony jest w czasie, kiedy zbliżają się święta, czyli czas zakupów i nadmiernej konsumpcji. Według szacunków przeciętna polska rodzina planuje w tym roku wydać na święta około 1500 złotych, z czego blisko połowa zostanie przeznaczona na prezenty dla najbliższych. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w którym wydatki świąteczne nie spadną mimo kryzysu.