Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Właściwości lecznicze rośliny o nazwie Hyptis crenata, potocznie zwanej brazylijską miętą znane są już od setek lat. Znachorzy i szamani powszechnie stosowali ją na wiele dolegliwości, leczyli nią bóle głowy, brzucha, gorączkę, przeziębienie czy grypę.
Przeciwbólowe właściwości zioła zostały ostatnio naukowo potwierdzone przez zespół badaczy z Newcastle University w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że napar z mięty radzi sobie z bólem równie dobrze, co Indometacyna, niesteroidowy lek przeciwzapalny.
Specjaliści pracujący pod nadzorem Brazylijki Gracieli Rocha, przetestowali działanie zioła na europejskich myszach. Obecnie prowadzone są testy kliniczne z udziałem ludzi. Syntetyczny lek przeciwbólowy stosowany przy różnych dolegliwościach zastąpiono jednolitym wywarem z rośliny. Następnym krokiem będzie poznanie biochemicznego mechanizmu i działania substancji zawartych w brazylijskiej mięcie.
Człowiek bardzo wcześnie zaczął wykorzystywać właściwości lecznicze substancji czerpanych wprost z natury. Szacuje się, że ponad 50 tysięcy roślin miało zastosowanie w lecznictwie na całym świecie.
W Brazylii podawanie chorym herbaty z mięty jest już tradycją. Od lat praktykuje się tam taki sam sposób przygotowania naparu - czyli gotowanie suszonych liści przez 30 minut i ostudzenie płynu przed wypiciem. Naukowcy wykazali, że podanie specyfiku w takiej ilości, jak zalecają tradycyjni brazylijscy znachorzy, działa jak przeciwbólowy Indometacin.