Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

W papierosach czają się chorobotwórcze bakterie, a ich liczba może dorównywać liczbie występujących w nich związków chemicznych

dodano: Środa, 25 Listopad 2009, 8:03:49

Według najnowszych doniesień w papierosach często występują bakterie, w tym bakterie chorobotwórcze, które mogą stanowić bezpośrednie źródło szerokiego spektrum patogenów, groźnych zarówno dla palaczy, jak i dla osób narażonych na bierne palenie.

 

 

 

 

 



Odkrycie to jest skutkiem międzynarodowych badań wykonanych przez Amy Sapkota z University of Maryland oraz jej współpracowników z Ecole Centrale de Lyon.

 

 

 

 

 

 



Naukowcy przypuszczali, że badane przez nich, powszechnie dostępne w handlu papierosy będą zawierały jakieś bakterie, jednak jak przyznają nie spodziewali się, że będą one tak groźne dla ludzkiego zdrowia. Okazuje się, że organizmy te mogą przetrwać nawet proces spalania i przyczyniać się do rozwoju woelu chorób zakaźnych i przewlekłych zarówno u czynnych, jak i u biernych palaczy. W związku z dużym zagrożeniem, jakie powodują, konieczne są dalsze badania dotyczące flory bakteryjnej papierosów, używanych przecież przez ponad miliard ludzi na świecie.

 

 

 

 

 

 



Dotychczasowe badania w tym zakresie polegały na pobieraniu próbek papierosów i sprawdzaniu, jakie bakterie uda się z nich wyhodować. W najnowszym eksperymencie specjaliści posłużyli się analizą mikromacierzy DNA, by określić tzw. bakteryjny metagenom, czyli bakteryjny materiał genetyczny obecny w testowanych papierosach.


 

 

 

 

 



Dzięki temu po raz pierwszy udowodniono, że w produktach tytoniowych występują tak różne organizmy, jak bakterie glebowe i bakterie chorobotwórcze, a liczba mikroorganizmów w papierosach może dorównywać liczbie występujących w nich związków chemicznych.


 

 

 

 




W jednym papierosie zidentyfikowano obecność aż kilkuset gatunków bakterii, a zdaniem ekspertów w rzeczywistości może być ich nawet więcej. Autorzy badania nie zaobserwowali istotnej różnicy w zakresie różnorodności bakterii żyjących w 4 analizowanych markach: Marlboro Red, Camel, Kool Filter Kings i Lucky Strike Original Red. We wszystkich testowanych papierosach wykrytp bakterie z rodzaju Acinetobacter (które mogą wywoływać zakażenia krwi i choroby płuc), laseczki Bacillus, bakterie z rodzaju Burkholderia (które odpowiadają za infekcje dróg oddechowych), bakterie z rodzaju Clostridium (które wywołują zatrucia pokarmowe i infekcje płuc), pałeczki Klebsiella oraz pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa.



 

 

 

 




W związku z powyższym odkryciem naukowcy planują sprawdzić, jaką rolę odgrywają te mikroorganizmy w chorobach związanych z używaniem tytoniu. Jeśli potwierdziłoby się założenie, że bakterie przeżywają spalanie i kolonizują potem drogi oddechowe - świadczyłoby to o tym, że to własnie papieros jest główna przyczyną wielu chorób. Częściowo potwierdza to fakt, że w drogach oddechowych palaczy występuje więcej bakteryjnych patogenów niż u osób niepalących. Inna teoria mówi, że palenie tylko osłabia odporność, a bakterie będące źródłem chorób pochodzą ze środowiska, a nie z tytoniu.

1964 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.