Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół brytyjskich naukowców z University College London wykazał, iż częste zażywanie ketaminy – narkotyku popularnego wśród pewnych kręgów młodzieży - oprócz szeregu znanych negatywnych czynników powoduje także problemy z pamięcią.
Popularność tego pobudzającego i wywołącego halucynacje środka stale wzrasta, gdyż klubowicze postrzegają go jako alternatywę dla ekstazy. Cena ketaminy na czarnym rynku spadła przez ostatnie kilka lat – w Wielkiej Brytanii gram tego narkotyku kosztuje obecnie około £20 – czyli o połowę mniej niż taka sama ilość kokainy. W związku ze wzmożoną popularnością tego środka, władze Wielkiej Brytanii zdelegalizowały go, jednak nadal można stosować ketaminę jako środek znieczulający oraz jako środek uspokajający w weterynarii.
Już wcześniej wykazano, że zażywanie ketaminy może prowadzić do uszkodzenia nerek i pęcherza moczowego. Brytyjczycy wykazali też, że skutkiem jej przyjmowania moga być także problemy z pamięcią.
W ramach eksperymentu na 120 osobach przeprowadzono szereg testów psychologicznych oraz sprawdzających pamięć. Okazało się, że osoby często stosujące ketaminę miały słabsze niż pozostali wyniki w przypominaniu sobie imion, przebytych konwersacji czy wzorców.
Respondentów podzielono na 5 grup – w pierwszej znalazły się osoby, które zażywały ketaminę codziennie, w drugiej – osoby, które przyjmowały narkotyk raz lub dwa razy w miesiącu, w trzeciej – byli użytkownicy tego narkotyku, w czwartej – ci, którzy zażywali inne niż ketamina substancje psychoaktywne, natomiast w piątej – osoby, które w ogóle nie brały jakichkolwiek substancji pobudzających.
Wszystkich uczestników poddano takiej samej serii testów na pamięć, które powtórzono po roku. Jak się okazało, osoby regularnie zażywające omawiany środek uzyskały wyraźnie gorsze wyniki w testach pamięciowych, które dodatkowo uległy pogorszeniu w ciągu roku.
Autorzy badania nie zauważyli istotnej różnicy w wynikach uzyskanych u pozostałych 4 grup, jednak testy psychologicznewykazały, że grupy, które brały ketaminę, miały niezwykłe, nietypowe lub irrajonalne przekonania lub łagodne złudzenia w postaci teorii spiskowych.
Wielu użytkowników ketaminy nie zdaje sobie sprawy z jej szkodliwości i możliwości uzależnienia się od niej. Specjaliści apelują o nagłaśnianie negatywnych konsekwencji, płynących ze stosowania tego narkotyku.