Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W dniach 2-8 lipca br., na liczącej 1 125 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków, firma badawcza CBOS przeprowadziła sondaż pt. "Polak zadbany - troska o sylwetkę i własne ciało".
Badanie wykazało, że blisko dwie trzecie Polaków nigdy się nie odchudzało, co trzeci przyznał się do podejmowania prób odchudzania, natomiast 3% badanych cały czas jest na diecie. Co jedenasty ankietowany wspmaga proces odchudzania za pomocą środków farmakologicznych.
Niestety zaledwie 1/4 Polaków regularnie lub stosunkowo często uprawia jakiś sport.
Wyniki sondażu świadczą o tym, że Polacy przywiązują do swojego wyglądu dużą wagę. Większość ankietowanych przyznała, że wygląd zewnętrzny ma dla nich decydujące znaczenie zarówno dla powodzenia w życiu osobistym, jak i w sferze zawodowej.
Okazuje się, że samoocena i samopoczucie Polaków uległy poprawie – częściej niż sześć lat temu akceptujemy swój wygląd, rzadziej jesteśmy z siebie niezadowoleni i rzadziej czujemy się w obowiązku, by zmienić coś w swoim wizerunku.
Dla 45% respondentów dbałość o wygląd, czyli ubranie, fryzurę, makijaż itp. ma duże znaczenie dla możliwości osiągnięcia życiowego sukcesu.W opinii tej części ankietowanych człowiek zadbany dużo bardziej pozytywnie usposabia do siebie otoczenie, jest lepiej postrzegany i łatwiej mu osiągnąć swoje cele.
Tyle samo Polaków (45%) oceniło ten wpływ jako średni, a zaledwie 8% respondentów twierdzi że to, jak wyglądamy, w niewielkim stopniu umożliwia osiągnięcie powodzenia w życiu.
Zadbany wygląd nie koniecznie utożsamiany jest jednak z kształtem sylwetki – jej szczupłością czy też muskulaturą. Tylko niespełna co trzeci badany (29%) sądzi, że dbanie o wymiary ciała zapewnia życiowy sukces, połowa (50%) ankietowanych oceniła tą zależność jako średnio znaczącą, a co szósty (16%) zapytany Polak uznał, że to, czy jesteśmy szczupli czy też mamy muskularną sylwetkę w znikomym stopniu decyduje o możliwości osiągnięcia
powodzenia w życiu.
Głównym powodem, dla którego Polacy dbają o sylwetkę jest natomiast własne samopoczucie. Zdaniem 72% respondentów sądzi, że ludzie dbają o własny wygląd zewnętrzny, gdyż jeśli dobrze wyglądają, to lepiej się czują i mają lepszą samoocenę. 45% osób przyznało, że ważnym powodem jest także chęć poodzenia u płci przeciwnej.
Wśród rozmaitych sposobów na dbałość o własne ciało, najbardziej popularne wśród Polaków okazało się korzystanie z sauny, łaźni, bądź jacuzzi. Prawie jedna trzecia respondentów (31%) przynajmniej raz w życiu skorzystała z tego rodzaju usług. Prawie tyle samo Polaków (29%) ćwiczy lub ćwiczyło na siłowni.
Nieco mniej liczniejsza grupa (22%) co najmniej raz w życiu odwiedziła salon kosmetyczny, solarium lub korzystała z masażu czy hydromasażu. Na zajęcia fitness lub aerobik uczęszcza obecnie lub w robiło to w przeszłości około 15% ankietowanych.
Stosunkowo nieliczni (5% respondentów) przyznali się do korzystania z wyspecjalizowanych programów odchudzania, modelowania sylwetki (4%), programów pozwalających powiększyć masę mięśniową (3%) lub do skorzystania z zabiegu chirurgii plastycznej (2%). Jednak wszystkie
wymienione sposoby dbałości o ciało są obecnie popularniejsze niż sześć lat temu.
Prawie dwie trzecie Polaków (65%) twierdzi, że nigdy w życiu nie zdarzyło im się stosować diety w celu zmniejszenia wagi ciała. Co piąty badany (19%) robił to kilka razy, 8% respondentów próbowało się odchudzać kilkanaście razy, natomiast 3% z nich zmuszonych jest stale pilnować wagi - praktycznie nieustannie stosują oni jakąś dietę.
Próby odchudzania częściej podejmują kobiety (44%) niż mężczyźni (25%). 9% spośród odchudzających sie osób stosowało jakieś suplementy diety czy środki farmakologiczne wspomagające ten proces.
Jak pokazują wyniki sondażu, aktywność fizyczna nie jest ulubionym sposobem Polaków na pozbycie się zbennych kilogramów. Z uzyskanych deklaracji wynika, że ponad połowa Polaków nie uprawia żadnego sportu ani w ogóle nie ćwiczy. Do regularnego uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej lub też po prostu do regularnej aktywności fizycznej przyznaje się zaledwie13% ankietowanych. Taka sama liczba osób ćwiczy często, choć nieregularnie, a co piąty Polak ćwiczy tylko sporadycznie.
W porównaniu z sytuacją sprzed sześciu lat Polacy bardziej dbają dziś o swój wygląd zewnętrzny - częściej korzystają z usług służących poprawie urody, odnowie biologicznej czy kondycji fizycznej. Jednak popularność sportu nie uległa zmianie – żadnej aktywności fizycznej nie podejmuje ponad połowa Polaków.