Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Już sam fakt gimnastykowania się, a nie idealna forma fizyczna czy perfekcyjna sylwetka może znacznie zwiększyć naszą samoocenę

dodano: Piątek, 9 Październik 2009, 15:48:18

Zespół psychologów z Uniwersytetu Florydzkiego wykazał, że już sam fakt gimnastykowania się, a nie idealna forma fizyczna czy perfekcyjna sylwetka może znacznie zwiększyć naszą samoocenę.

 

 

 

 

 


Okazuje się, że aktywne fizycznie osoby, które jednak nie mogą pochwalić się znacznymi osiągnięciami, np. zmniejszeniem otłuszczenia ciała, zwiększeniem siły czy poprawą kondycji układu sercowo-naczyniowego, mają do swojego ciała równie pozytywny stosunek, jak osoby dużo bardziej wysportowane.

 

 

 

 

 


Wynika z tego, że wymogi dotyczące wystąpienia psychologicznych korzyści z ćwiczeń, włącznie z tymi odnoszącymi się do obrazu ciała, nie są zależne od wymogów dotyczących korzyści fizycznych.

 

 

 

 



Dr Heather Hausenblas i Anna Campbell przeanalizowały wyniki 57 badań związanych z wpływem aktywności fizycznej na obraz ciała, które zostały przeprowadzone od czerwca 2008 roku. Jak się okazało, aktywność fizyczna go polepszała, bez względu na odniesione rzeczywiste korzyści.


 

 

 

 


To ważna obserwacja, ponieważ dziś większość z nas ma raczej negatywny stosunek do samych siebie i własnego wyglądu. Niezadowolenie z własnego ciała jest z kolei przyczyną wielu negatywnych zachowań czy zaburzeń, m.in. odżywiania się, uzależnienia od tytoniu, przyjmowania steroidów, efektu jo-jo czy nagminnego poddawania się operacjom plastycznym. Z tego typu problemami zmagają się kobiety i mężczyźni w różnym wieku.
 

 

 

 



Autorki studium zaobserwowały też, że pod względem polepszenia stosunku do samych siebie kobiety korzystały na ćwiczeniach nieco bardziej niż mężczyźni. Ich zdanem różnica mogłaby być jeszcze większa, jednak proces ten hamowany jest nieco przez zwiększający się ostatnio nacisk na męski wygląd/obraz ciała. W mediach zaczyna dominować wizerunek idealnych pod względem fizycznym panów.

 

 

 

 



Okazało się też, że wyraźniejsza poprawa obrazu ciała pod wpływem aktywności fizycznej pojawiała się częściej u ludzi starszych.

 

 

 





Co ciekawe, na poprawę postrzegania siebie według Amerykanek oddziałuje częstotliwość ćwiczeń, ale już nie czas ich trwania, intensywność czy rodzaj. Oznacza to, że jakakolwiek, ale regularnie wykonywana aktywność fizyczna sprawi, że wydamy się sobie atrakcyjniejsi.

2089 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.