Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Według najnowszych danych w Polsce rośnie liczba osób wymagających opieki psychiatrycznej. Część tych osób z wielu powodów zmuszona jest do ukrywania swoich problemów przed najbliższym otoczeniem. Leczenie zaburzeń psychiatrycznych wiąże się z koniecznością pokonania wielu ograniczeń systemowych oraz barier społecznych.
W Polsce funkcjonuje system tradycyjnej, szpitalnej opieki nad chorymi psychicznie. Jego skuteczność nie jest optymalna, dlatego planowane są zmiany w ustawie zdrowotnej oraz opublikowany we wrześniu br. projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Zakłada on m.in. wprowadzenie środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, czyli takiego, gdy chory podczas terapii pozostaje w swoim domu, miejscu pracy, wśród znajomych i przyjaciół, jeśli tylko pozwala na to stan jego zdrowia. Jest on tańszy od szpitalnego nawet o 130% i wymusza intensywność tej opieki.
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zakłada, że podstawową jednostką świadczącą usługi w tej dziedzinie będzie Centrum Zdrowia Psychicznego. Przewiduje się utwprzenie mniej więcej jednej placówki na 200 tysięcy mieszkańców, w miejsce funkcjonujących obecnie, źle rozmieszczonych ok. 30 zespołów opieki środowiskowej.
Kolejną zmianą w systemie lecznictwa chorób psychiatrycznych będzie wpisanie dodatkowych leków na listę farmaceutyków refundowanych.