Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Grupa badawcza Ipsos od 2005 roku przygotowuje raport pt. "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków". Celem badania jest analiza zmian zachodzących w zwyczajach związanych z odżywianiem się dorosłych i dzieci, a także w percepcji własnego zdrowia i wagi Polaków.
Tegoroczna edycja raportu została zrealizowana w lipcu 2009 - wywiady kwestionariuszowe przeprowadzono na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej, liczącej 820 osób w wieku od 15 lat.
Okazuje się, że pozytywnie oceniamy nasz sposób odżywiania i wagę, jednak nieco gorzej stan naszego zdrowia. Jak pokazują wyniki raportu - powszechnie przestrzegamy zasady spożywania trzech posiłków dziennie, często jemy mięso, nabiał, cukier i białe pieczywo, jednak staramy się jeść coraz więcej warzyw, owoców i pijemy więcej wody mineralnej. Niestety wolny czas najczęściej spędzamy przed telewizorem i prowadzimy mało aktywny tryb życia. Często też narzekamy na stres.
75% Polaków twierdzi, że odżywia się zdrowo lub dość zdrowo, a za podstawę zdrowego odżywiania uważane jest regularne spożywanie trzech posiłków dziennie.
96% uczestników badania spożywa mięso - ulubione jego rodzaje w Polsce to drób i wieprzowina. W grupie mięsożernych Polaków tylko 4% nie jada wybranych gatunków mięsa.
Inne wszechobecne produkty spożywcze w diecie Polaków to cukier, białe pieczywo, masło, ziemniaki, warzywa i czarna herbata. Pomiędzy posiłkami Polacy najczęściej sięgają po słodycze (np. batony, drożdżówki, herbatniki, czekoladę) oraz owoce, a połowa badanych sięga w tym czasie także po produkty mleczne (np. jogurty, kefiry, mleko, sery).
Według raportu Polacy jedzą przede wszystkim w domu, ale wzrasta grupa osób (głównie mężczyzn z dużych miast), którzy spożywają śniadania i obiady poza domem. Systematycznie zwiększa się także popularność punktów typu fast food.
Blisko 3/4 Polaków (72%) uważa, że ich waga jest odpowiednia. Tymczasem według wskaźnika BMI rzeczywisty odsetek osób z odpowiednią wagą w Polsce wynosi zaledwie 52%, a na nadwagę cierpi 36%, podczas gdy deklaruje ją jedynie 23%.
Prawie połowa Polaków (częściej są to kobiety) obawia się przytycia i podejmuje rozmaite działania mające temu zapobiec. W tym celu staramy się spożywać więcej warzyw i owoców, ograniczać wielkość posiłków, pić wiecej wody itd.
Połowa Polaków (częściej kobiety i osoby po 40 roku życia) skarży się na różne dolegliwości. 27% z nas chciałoby prowadzić spokojniejsze życie, 17% chciałoby się więcej ruszać i ćwiczyć, 12% - rzucić palenie, rzadziej wyrażamy chęć schudnięcia czy zmiany swoich zwyczajów żywieniowych.
2/3 Polaków swój wolny czas spędza przed telewizorem, niemal 1/2 - spotyka się z przyjaciółmi, a jedna trzecia chodzi na spacery.
1/5 Polaków zadeklarowała, że ze względu na gorszą sytuację ekonomiczną ich gospodarstwa domowego, poszukuje tańszych produktów, kupuje w tańszych sklepach, częściej przygotowuje potrawy bezmięsne oraz rezygnuje ze słodyczy czy innych przekąsek.