Ostatnie lata przyniosły ogromną popularność jedzenia typu fast food. W wielu krajach stało sie ono sposobem na szybkie i stosunkowo tanie zaspokojenie głodu. Niestety są też minusy takiego sposobu odżywiania się, a głównym z nich są dodatkowe kilogramy przybywające w zastraszającym tempie. Niska jakość produktów używanych do przygotowywania ich sprawia, że obfitują w tzw. puste kalorie, nie zawierając przy tym praktycznie żadnych cennych składników odżywczych.
Dla smakoszy wiele do życzenia pozostawia także estetyka stołowania się w restauracjach serwujących takie jedzenie. Nie pozostawia ono miejsca na celebrację posiłków. "Fast food staje się zaprzeczeniem dialogu poprzez jedzenie" - taką opinię na temat śmieciowego jedzenia wygłosił ostatnio przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kardynał nominat Gianfranco Ravasi.
Kiedyś nie wypadało jeść w biegu, dzisiaj nikogo nie dziwi widok spieszących się ludzi z hamburgerem czy kawałkiem gorącej pizzy w ręce. Fast food zdobył popularność na całym świecie i stopniowo zmienia obyczaje żywieniowe ludzi.
Dietetycy i lekarze apelują, że częste jedzenie potraw bogatych w tłuszcze zwierzęce sprzyja powstawaniu niektórych nowotworów układu pokarmowego, przyspiesza miażdżycę oraz chorobę wieńcową. Jednocześnie zawierają one ogromne ilości kalorii, a jak wiadomo ich nadmiar to prosta droga do otyłości, która jest chorobą.
Systematyczne jedzenie "byle czego" i "byle jak" kończy się szkodą dla zdrowia - prędzej czy później nasz organizm zbuntuje się przeciw takiej bylejakości "paliwa", które mu dostarczamy. Oczywiście, że raz na jakiś czas, jeśli mamy ochotę, możemy sięgnąć po hamburgera, kawałek pizzy czy zapiekankę, ale w dniu, w którym po nie sięgniemy, powinniśmy zadbać o to, żeby pozostałe posiłki zawierały dużą ilość warzyw, owoców i nabiału.
W pułapkę fast foodów szczególnie łatwo wpadają dzieci. Pobyt w restauracji McDonald lub podobnej kojarzy się im z przyjemnością (np. w postaci otrzymanej wraz z zestawem zabawki) i z nagrodą, rodzice bowiem często traktują weekendową wyprawę do niej jako nagrodę za dobre stopnie w szkole lub dobre zachowanie.
Tymczasem nasze nawyki żywieniowe kształtują się już w okresie dzieciństwa. Wtedy przyzwyczajamy do określonych smaków i ulubionych potraw, dlatego tak ważne jest racjonalne odżywianie już od najmłodszych lat, gdyż decyduje ono o późniejszych preferencjach żywieniowych i stanie zdrowia młodego pokolenia.
Pamiętajmy więc, że jeśli szybko żyjemy i szybko jemy, to szybko tyjemy.