Rzucasz palenie? Poszukaj pomocy w aptece

Istnieje pogląd, iż większe szanse na rzucenie palenia mają osoby, które rozstają się z nałogiem bez długiego planowania. Taka decyzja, podjęta spontanicznie czy też nie, może zyskać dodatkowe wsparcie specjalnie w tym celu wyprodukowanych, dostępnych w aptekach specyfików. Wypowiadający papierosom wojnę mają dosyć spory wybór.

ZIOŁA

Wachlarz możliwości otwiera lek o nazwie Kudzu, wywodzący się z tradycji chińskiej preparat przeznaczony dla osób, które chcą uwolnić się od nałogu alkoholowego oraz właśnie nikotynowego. Jego moc zawiera się w sproszkowanym korzeniu rośliny kudzu (Pueraria Lobata). Wpływając na pracę układu nerwowego, przyspiesza wydalanie trujących substancji z organizmu osoby uzależnionej oraz stabilizuje ciśnienie krwi i pracę serca. Jest także źródłem węglowodanów oraz składników mineralnych, a jego działanie ma charakter długofalowy. Preparat Kudzu pomaga też zregenerować organizm: wspomaga jego kondycję odtruwając wewnętrzne organy, a w szczególności wątrobę, regulując trawienie, łagodząc nadkwaśność żołądka oraz biegunki, jak również zmniejszając bóle mięśni i głowy. Ponadto specyfik ten poprzez podniesienie poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu, reguluje stan emocjonalny oraz wzmacnia system nerwowy. Dzięki zawartości izoflawonów dostarcza organizmowi fitoestrogenów - substancji działających podobnie, chociaż słabiej od estrogenów - hormonów płciowych.
Producent leku LABORATORIA NATURY SP Z O.O. twierdzi, iż pozytywne efekty jego stosowania można odczuć bardzo szybko.
Sposób dawkowania to 2 kapsułki dziennie, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania organizmu, przed jedzeniem lub w jego trakcie. Przyjmuje się je w całości lub dodane do posiłku po uprzednim otworzeniu i wysypaniu zawartości.

Kolejnym ziołowym preparatem są tabletki Padma basic W jej skład wchodzi 20 różnych składników ziołowych, dobranych celowo tak, aby ich właściwości uzupełniały i wzmacniały się wzajemnie. Ich synergiczne działanie ma korzystny wpływ na wiele fizjologicznych, odżywczych i ochronnych funkcji organizmu. Wspierają funkcje odpornościowe, korzystnie wpływają na krążenie, działają antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia.
Polecane jest systematyczne przyjmowanie preparatu, najlepiej codziennie od 2 do 4 kapsułek dziennie, najlepiej przed posiłkiem. W razie trudności z połykaniem kapsułkę można otworzyć a zawartość wymieszać z wodą, sokiem lub musem owocowym. Zalecany okres stosowania nie powinien być krótszy niż 2 miesiące, a przy dalszym stosowaniu porcję dzienną można zmniejsza się o połowę.

PLASTRY

W plastrach wykorzystano znaną od dawna technikę podawania leków przez skórę. Jest to tzw. terapia transdermalna, w której nikotyna do krwi przenika poprzez naczynia włosowate.
Na rynku dostępne są plastry Nicorette Path oraz NiQuitin ze zróżnicowaną zawartą w nich dawką nikotyny. Pozwalają one opanować przykre objawy wynikające z rzucania palenia. Nikotyna powoli, równomiernie uwalniana jest z plastra i ze stałą prędkością wchłaniana przez skórę. Bezwzględny stopień wchłaniania nikotyny, niezależnie od miejsca przyklejenia plastra wynosi powyżej 90%. Przykleja się je rano na nieuszkodzoną i nieowłosioną powierzchnię skóry na ramieniu, tułowiu lub biodrze. Palący więcej niż dziesięć papierosów dziennie powinni zacząć od naklejania plastrów z najwyższą dawką nikotyny, a następnie po sześciu tygodniach zastosować te o niższej dawce. Dalsze stopniowe ograniczanie dawki nikotyny w kolejnym etapie powinno w końcowym etapie prowadzić do zaprzestania przyjmowania jej w ogóle.
Plastry wskazane są do łagodzenia objawów wynikających z odstawienia papierosów, takich jak uczucie głodu nikotynowego, nerwowość, niepokój, drażliwość, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, zwiększenie apetytu. Ograniczają również łagodne zaburzenia somatyczne, takie jak bóle głowy, bóle mięśni, zaparcia, uczucie ogólnego zmęczenia.
By uskutecznić proces rzucania palenia dzięki plastrom, zaleca się jednoczesne, jeśli to możliwe zastosowanie psychologicznego programu terapeutycznego.
Jeśli plaster naklei się prawidłowo, woda nie wpływa na niego niekorzystnie. Należy je zmieniać raz na dobę, zawsze o tej samej porze i możliwie szybko po przebudzeniu się. Nie należy pozostawiać go na skórze dłużej niż 24 godziny, ani naklejać nowego plastra przed upływem 7 dni na to samo miejsce. Nie należy również stosować dwóch plastrów jednocześnie, gdyż zbyt duże dawki nikotyny mogą okazać się szkodliwe.
Czas leczenia dobiera się indywidualnie, jednak nie powinien on przekraczać 3 miesięcy. Ważne jest, by całkowicie zaprzestać palenia papierosów przed kuracją i nie palić w jej trakcie. Mogłoby to doprowadzić do przedawkowania nikotyny, co stanowi duże zagrożenie.
Możliwe w takim wypadku wystąpienie objawów podobnych do tych występujących przy ostrym zatruciu nikotyną, takich jak bladość, pocenie się, nudności, ślinotok, wymioty, bóle żołądka, biegunka, ból i zawroty głowy, zaburzenia słuchu i widzenia, drżenie, poczucie dezorientacji oraz osłabienie. W przypadku znacznego przedawkowania może wystąpić zapaść krążeniowa i zaburzenia oddychania.
Plastry mogą też wywoływać alergiczne reakcje skórne.

PASTYLKI DO SSANIA

Spełniają podobne do plastrów zadanie – łagodzą symptomy głodu nikotynowego związanego z zaprzestaniem palenia papierosów. Nikotyna w nich zawarta przenika do krwi poprzez śluzówkę jamy ustnej.
W aptekach znajdziemy preparat o nazwie Tabacoff, zmieniający zapach i smak dymu tytoniowego.
Bardzie popularne są pastylki do ssania Nicorette oraz NiQuitin . Mogą zawierać 2 lub 4 mg nikotyny, a jej przeważająca część wchłaniana jest w jamie ustnej.
Podobnie jak w przypadku plastrów, na początku przyjmuje się większe dawki, powoli je ograniczając. Czas trwania leczenia ustala się indywidualnie, zazwyczaj wynosi on 2-3 miesiące. Po tym czasie tabletki należy stopniowo odstawiać, a leczenie należy przerwać wtedy, kiedy dawka preparatu zostanie zmniejszona do 1 lub 2 tabletki na dobę. Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 6 miesięcy.
Pastylki 2 mg wskazane są dla palaczy, którzy wypalają pierwszego papierosa po upływie co najmniej 30 min po przebudzeniu, natomiast te w dawce 4 mg - dla tych, którzy wypalają pierwszego papierosa przed upływem 30 min po przebudzeniu. Nie należy stosować więcej niż 15 pastylek na dobę.
Pastylkę umieszcza się w jamie ustnej i pozostawia do rozpuszczenia, nie należy jej żuć ani połykać w całości.
Nadwrażliwość na nikotynę lub pozostałe składniki preparatu stanowią przeciwwskazania do stosowania tabletek.

GUMY DO ŻUCIA

Wchłaniają się w ten sam sposób co pastylki do ssania. Na rynku są dostępne gumy Nicorette oraz NiQuitin . Te pierwsze występują w kilku wersjach smakowych, z różną dawką nikotyny oraz bez cukru. Oba rodzaje gum oferowane są z 2 lub 4 mg nikotyny.
Dawkę dostosowuje się indywidualnie w zależności od stopnia uzależnienia, dla osób słabiej uzależnione przeznaczona jest guma 2 mg, natomiast osoby uzależnione silniej lub osoby, które nie zaprzestały palenia tytoniu po zastosowaniu gumy w dawce 2 mg – mogą stosować gumy 4 mg. Zwykle żuje się 8-12 gum na dobę, a dobowa dawka preparatu nie może przekroczyć 24 kostek. Należy przyjmować stałą ilość gum przez 3 miesiące, a następnie stopniowo zmniejszać ich liczbę o 1 kostkę każdego dnia w pierwszym tygodniu i o kolejną w następnym. Kurację należy przerwać, gdy dawka zmaleje do 1 lub 2 gum na dobę. Nie zaleca się stosowania gum dłużej niż 12 miesięcy, jednak u niektórych pacjentów wymagany jest dłuższy okres leczenia.
Gumę należy żuć dokładnie i powoli przez 30 min, zwalniając gdy smak się wzmocni i przyspieszając z powrotem gdy smak zaniknie.
Gumy, jakkolwiek są pomocne w rzucaniu palenia, mogą nasilać zapalenia przełyku, żołądka lub dolegliwości związane z chorobą wrzodową.

SZTUCZNY PAPIEROS

Smoz jest sztucznym papierosem, z wyglądu przypominającym tego prawdziwego. Dostępny jest w kilku smakach: łagodnej mięty, cytryny lub truskawki.
Nie wytwarza szkodliwego dymu i nie powoduje uzależnienia, pomaga zwalczyć ochotę na sięgnięcie po papierosa oraz łagodzi stres związany z rzucaniem palenia. Jego zaletą, wyróżniającą preparat od pozostałych wspomagaczy w zwalczeniu nałogu różni to, że zajmuje przyzwyczajone do trzymania papierosa ręce.
Można go stosować równocześnie z innymi metodami walki z nałogiem.
Zawiera granulat nasycony naturalnymi składnikami: walerianą, pomagającą walczyć ze stresem i niepokojem oraz odświeżającym mentolem.
Jedna imitacja papierosa wystarcza na 5 dni zaciągania się. Nie należy go zapalać.

Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.