Jak minimalizować negatywne skutki palenia, gdy nie można zerwać z nałogiem?

Niektórzy palacze nie wyobrażają sobie rozstania z nałogiem. Część z nich niejednokrotnie podejmowała nieudane próby zerwania z nim, zawsze, po krótszym lub dłuższym czasie wracając jednak do palenia. Jeśli jesteś palaczem i chwilowo nie chcesz bądź nie jesteś w stanie tego zmienić, możesz zminimalizować nieco negatywne skutki swojego nałogu.

 


Wiadomo, jak duże spustoszenia nikotyna czyni w organizmie. Jeśli pomimo tej świadomości nałóg jest silniejszy i brakuje sił, by z nim w danym momencie skończyć, należy zrobić wszystko, by ograniczyć konsekwencje nałogu.

 


Należy w tym celu:

 


- kontrolować ciśnienie

 


Zawarty w dymie tytoniowym tlenek węgla utrudnia proces przenoszenia tlenu przez krew. Zaledwie po minucie od zapalenia papierosa, w naczyniach krwionośnych wyzwala się reakcja obronna, w której naczynia krwionośne zwężają się, przez co serce musi o wiele intensywniej pracować, by dostarczyć tlen do wszystkich komórek organizmu. W rezultacie bije ono szybciej, przez co wzrasta też ciśnienie krwi. Stąd zwiększona konieczność kontrolowania ciśnienia i leczenia nadciśnienia u palaczy. Muszą oni pamiętać, że wielokrotnie wzrasta u nich ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Odczuwany przez wielu nałogowców ucisk w okolicy serca, zwłaszcza po intensywniejszym wysiłku jest częstym pierwszym objawem dusznicy bolesnej, schorzenia, które zwykle rozwija się u palaczy w wieku 40-50 lat, u których nie wytworzyło się tzw. krążenie oboczne w okolicy niedrożnych tętnic wieńcowych.

 


- kontrolować poziom cholesterolu we krwi

 


Palenie papierosów obniża ilość "dobrego" cholesterolu, podwyższają jednocześnie poziom "złego". Z codziennej diety palaczy powinno się więc wyeliminować produkty bogate w cholesterol, np. zastępując czerwone mięso białym lub ryb morskich czy ograniczyć spożywanie masła i tłustych serów.

 


- chronić kości

 


Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na osteoporozę. Liczne badania wykazały związek pomiędzy ich paleniem a częstotliwością złamań kości szyjki udowej, kręgów czy przedramienia, dlatego dieta nałogowców powinna być bogata w wapń, którego najwięcej jest w mleku i nabiale.

 


- chronić żołądek

 



Nikotyna zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i zmniejsza jednocześnie ilość prostaglandyny, która chroni błonę śluzową żołądka. Palacze łatwiej mogą nabawić się wrzodów, których gojenie się jest u palaczy znacznie trudniejsze. Powinni spożywać posiłki regularnie, najlepiej 5 razy dziennie.

 


- dostarczać organizmowi witamin i mikroelementów

 


Palacze mają zwiększone zapotrzebowanie na wiele witamin. Przykładowo – spalenie jednego papierosa niszczy około 25 mg witaminy C, łatwo więc o jej niedobór. Powinni oni zatem dostarczać zwiększone jej ilości, najlepiej w naturalnej postaci z pożywienia ( w witaminę C obfitują cytrusy, kiwi, porzeczki, brokuły, papryka, kapusta, pomidory, natka pietruszki)

Należy także uzupełniać niedobór witamin z grupy B, zwłaszcza B1 ( znajdują się one w orzechach, brązowym ryżu, pieczywie z pełnego przemiału, suszonych owocach i warzywach strączkowych).



- regularnie, raz do roku badać płuca wykonując RTG klatki piersiowej

 


Charakterystyczny dla palaczy poranny kaszel jest naturalną obroną płuc przed podrażnieniem. Gdy narząd ten przyzwyczai się do regularnie dostarczanego mu dymu tytoniowego, zaczyna wówczas produkować więcej śluzu, którego nadmiar jest usuwany podczas odksztuszania. Stanowi ono pierwszy objaw przewlekłego zapalenia oskrzeli, które po upływie dłuższego czasu może przerodzić się w Poch., czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Chorobę tą można wykryć we wczesnym stanie za pomocą badania pirometrycznego.

Jeśli pokasływanie, chrypka lub przewlekły ból gardła bez infekcji utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, palacz powinien bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Do innych niepokojących objawów zalicza się też trudności w przełykaniu lub w przechodzeniu pokarmu w dół przełyku lub krwioplucie.

 


- ostrożnie stosować leki hormonalne



Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych przez palaczki, zwłaszcza te, które przekroczyły 35 lat naraża je na zwiększone ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych. W takich przypadkach palenie papierosów jest poważnym przeciwwskazaniem w stosowaniu tego rodzaju pigułek czy plastrów hormonalnych.



Papierosy, a zwłaszcza palone w dużych ilościach może też powodować bezpłodność, zarówno u kobiet, jaki i u mężczyzn.


 

Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.