Baza wiedzy

Kobieca strona alkoholizmu

Udowodniono, iż kobiety ze względu na swą złożoną fizjologię są bardziej podatne na wpadnięcie w nałóg alkoholowy niż mężczyźni. Osiągnięcie zaawansowanej fazy choroby trwa u nich zdecydowanie krócej. Problem damskiego alkoholizmu jest zjawiskiem częstszym i dużo groźniejszym niż mogłoby się wydawać. Powód jego niedostrzegania może tkwić w tym, iż w porównaniu z mężczyznami kobiety piją mniej i rzadziej, wśród nich więcej jest także abstynentek.

Według przestarzałego, ale wciąż funkcjonującego stereotypu, alkoholiczka to osoba zepsuta moralnie, zaniedbana i nie radząca sobie w żadnej sferze życia. Dlatego często dobrze ubrane, pracujące na dobrych stanowiskach, odnoszące sukcesy kobiety pozostają poza podejrzeniem. Tymczasem w trakcie nasilania się uzależnienia kobiety znacznie rzadziej awanturują się lub wdają w publiczne potyczki, rzadziej też są bywalczyniami izb wytrzeźwień. Mężczyźni zwykle sięgają po alkohol jako środek pobudzający, piją w towarzystwie. Najgroźniejszym środowiskiem dla pań popadających w alkoholizm jest natomiast ich własny dom, ponieważ zasadniczą cechą ich alkoholizmu jest wstydliwe ukrywanie problemu oraz picie przede wszystkim w samotności. Dlatego mimo, że nie popełniają w nietrzeźwym stanie zbyt wielu przestępstw, to swoje więzi z bliskimi niszczą doszczętnie, zrażając ich szybko do siebie. Rozwody spowodowane nadużywaniem alkoholu częściej zdarzają się wśród alkoholiczek niż alkoholików.

W ostatnich latach odnotowano wyraźny wzrost odsetka pijących w sposób szkodliwy dla zdrowia kobiet, u coraz większej liczby można też stwierdzić obecność objawów nałogu alkoholowego. Obserwuje się też, co jest szczególnie niebezpieczne - coraz wcześniejsze rozpoczynanie picia alkoholu poprzez młode dziewczęta. Ze względu na to, iż kobiecy metabolizm alkoholu przebiega w inny sposób niż u mężczyzn, zgubny wpływ picia na zdrowie ujawnia się u nich zdecydowanie wcześniej. Zauważono, że panie umierają z powodu nadużywania alkoholu częściej oraz wcześniej niż w przypadku alkoholizmu u płci męskiej. Wpływ na metabolizm alkoholu w żeńskim organizmie mają także hormony produkowane podczas miesiączki. Stwierdzono pewien związek zespołu napięcia przedmiesiączkowego z piciem, poprzez odkrycie, iż wiele ciągów alkoholowych kobiety rozpoczynały właśnie w tym okresie. Dodatkowo przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych spowolnienia procesy metabolizmu alkoholu, co powoduje, że krąży on we krwi znacznie dłużej. Przyczyną tego jest również mniejsza zawartość wody w organizmie oraz wyższy stosunek tkanki tłuszczowej do beztłuszczowej masy ciała kobiety. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest także picie alkoholu w czasie ciąży, co stanowi poważne zagrożenie dla dziecka. Mimo znacznego wzrostu poziomu świadomości kobiet, nadal co czwarta kobieta pije regularnie alkohol w czasie ciąży. Tymczasem już jeden kieliszek może okazać się zgubny w skutkach. Zwiększa się ryzyko poronienia, podwyższa się umieralność okołoporodowa noworodków, a także częściej występują u nich wady wrodzone.

Charakterystyczną cechą pijących kobiet jest wyraźna pogarda dla samych siebie oraz brak wiary we własne możliwości. Mniejszą rolę odgrywają u nich czynniki dziedziczne, które w większym stopniu wpływają na formowanie się uzależnienia czynniki mężczyzn. Natomiast w rodzinach uzależnionych kobiet częściej można stwierdzić wystąpienie zaburzeń psychicznych i patologię osobowościową u poprzednich pokoleń. Także u nich samych powszechne są takie zaburzenia, głównie pod postacią depresji czy stanów niepokoju, a także uczucia wyobcowania lub samotności. Można często stwierdzić, iż pijące kobiety są na tyle wrażliwe, a w związku z tym na tyle delikatne i słabe, że rodzicom i mężom udaje się narzucić im wiele wyborów. Kobiety takie mają też znacznie zaniżona samoocenę, częściej wśród nich zdarza się także nadużywanie środków psychotropowych oraz próby samobójcze. Ich picie ma charakter bardziej emocjonalny, ma zagłuszać lęki, depresję, samotność. Często też piją z powodu problemów w domu, związku.

Zwykle kobiety zaczynają pić w następstwie jakiś traumatycznych wydarzeń lub w stresie. Istnieją w ich życiu dwa kluczowe momenty ryzyka, kiedy mogą rozpocząć się problemy alkoholowe. Pierwszy to czas zmiany ról, czyli przedział w wieku 21 – 30 lat, czyli czas, kiedy kończą się studia, zaczyna się karierę zawodową, wychodzi za mąż, rodzi dzieci. Okres ten obfituje w częste załamania, konflikty wewnętrzne i intensywne emocje. Drugim zasadniczym momentem powodującym kryzysy emocjonalne oraz zagrożenie wpadnięcia w nałóg to wiek 49 - 59 lat. Jest to czas utraty życiowych ról. Odchowane dzieci wyfruwają z gniazda, odchodzi się na emeryturę, pojawiają się widoczne oznaki starzenia.
Do grupy kobiet szczególnie zagrożonych alkoholizmem należą też żony pijących mężczyzn.

Wyjście z nałogu może okazać się dla kobiety niezwykle trudne. Wyrzeczenie się samego alkoholu to dopiero jedna strona medalu. Prawdziwe zwycięstwo przychodzi dopiero wtedy, gdy kobieta, zamiast wiecznego potakiwania, nauczy się mieć swoje zdanie. Ciągłe bycie potulną i posłuszną żoną, matką, pracownicą – było właśnie jednym z powodów wpadnięcia w nałóg. Dlatego konieczne jest uświadomienie sobie własnych potrzeb oraz gotowość do walki o ich spełnienie. Ważne dla kobiety wychodzącej z alkoholizmu będzie znalezienie jakiegoś obszaru działania, który dawałby jej poczucie spełnienia, sukcesu oraz uznania z zewnątrz. Wiele z nich diametralnie zmienia swoje życie, przewartościowuje swój system wartości. Odnajduje w końcu swoje miejsce w życiu, takie, w którym czuje się dobrze. Odnajduje samą siebie.

Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.