Przymus bycia szczupłym i nacisk na picie w towarzystwie doprowadził do rozwoju nowego zaburzenia, które rozpowszechniło się już w Stanach Zjednoczonych i powoli dociera do europejskich państw.
Alkoholoreksja jest potocznym określeniem zaburzenia odżywiania polegającego na zastępowaniu właściwych posiłków porcją alkoholu.
Młode kobiety coraz częściej głodzą się, by następnie móc sobie pozwolić na kilka drinków, bez szkody dla figury. Jak wiadomo, alkohol to w zdecydowanej większości źródło „pustych kalorii”. Jeden jego gram zawiera 7 kcal, to o 3 kcal więcej niż jeden gram węglowodanów czy białek. Jednocześnie trunki nie dostarczają organizmowi praktycznie żadnych wartościowych i niezbędnych mu do prawidłowego funkcjonowania składników.
Zawartość alkoholu w 100 ml napoju alkoholowego wynosi w przybliżeniu:
- piwo jasne lekkie – 2,7%
- piwo jasne pełne – 5,8%
- wino półsłodkie – 10,2%
- wino półwytrawne – 8,9%
- wódki (brandy, gin, rum, whisky) – 31,7%
Zastępowanie posiłków wysokokalorycznymi alkoholami najczęściej spotykane jest wśród uczennic szkół średnich i studentek, które są w równym stopniu podatne na inne zaburzenia odżywiania, czyli np. anoreksję lub bulimię, a także wśród starszych kobiet, które prowadzą imprezowy styl życia i odczuwają silną presję zachowania szczupłej sylwetki.
Rozwój alkohoreksji w dłuższej perspektywie grozi wzrostem liczby uzależnionych od alkoholu kobiet. Dostarczanie organizmowi dużych ilości pustych lub bardzo ubogich w wartości odżywcze kalorii niesie ze sobą także szereg niebezpieczeństw zdrowotnych i prowadzi do szybkiego wyniszczenia organizmu.
Pożywienie zwalnia przyswajanie szkodliwych substancji zawartych w napojach alkoholowych, które powodują zatrucie organizmu toksycznymi składnikami powstających w procesie jego trawienia. Kilkudniowa dieta i picie na pusty żołądek prowadzi do zwiększenia się wchłaniania szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają na organizm. Powoduje to natychmiastowe pogorszenie się samopoczucia oraz długofalowy uszczerbek na zdrowiu.
Alkohol jest dla organizmu człowieka trucizną, która stwarza wyraźne zagrożenie dla ustroju, dlatego powinna zostać jak najszybciej rozłożona i skutecznie unieszkodliwiona. Na proces ten wpływa wiele czynników, między innymi to, czy w czasie picia alkoholu w przewodzie pokarmowym znajduje się treść pokarmowa i jakiej jest jakości. Im wyższa zawartość tłuszczu w pożywieniu, tym dłuższy proces wchłaniania alkoholu.
Około 30% młodych alkoholiczek cierpi jednocześnie na zaburzenia związane z odżywianiem. Takie nałożenie się na siebie niebezpiecznych dla zdrowia nawyków powoduje wielkie spustoszenie w kobiecym organizmie. Panuje przekonanie, że dwa lata picia kobiety porównywalne ą z dziesięcioma latami picia mężczyzny.