Na podstawie wieloletnich badań brytyjscy naukowcy opracowali listę objawów, które mogą świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się rak.
Wyliczają osiem symptomów, które na obecność nowotworu wskazują z prawdopodobieństwem większym niż 1 do 20. Są to:
1 - obecność krwi w moczu
2 - obecność krwi w stolcu
3 - odkrztuszanie krwi
4 - anemia
5 - nieprawidłowa masa piersi
6 - trudności z przełykaniem
7 - występowanie krwawień po menopauzie
8 - nieprawidłowe wyniki badań prostaty
Zdaniem specjalistów pod żadnym pozorem nie można ich ignorować, gdyż z dużym prawdopodobieństwem mogą sygnalizować one występowanie nowotworów.
Na całym świecie odnotowuje się coraz więcej diagnoz różnych rodzajów raka, głównie piersi, płuc, jelita grubego, macicy, gruczołu krokowego i tarczycy.
w Polsce każdego roku zapada na nie około 130 tysięcy osób, z czego aż 85 tysięcy umiera. Nowotwory są jedną z głównych przyczyn śmierci Polaków przed ukończeniem 65 roku życia.
Niemal wszystkie ich rodzaje można by wyleczyć, gdyby zgłosić się do lekarza odpowiednio wcześnie. Podstawą profilaktyki antynowotworowej powinna być więc obserwacja własnego organizmu i nie ignorowanie pewnych specyficznych objawów. Niepokoić powinno osiem wymienionych powyżej, określonych jako najczęściej występujące symptomów, ale także wszystkie inne objawy, które nas martwią lub od dłuższego czasu utrzymują się w organizmie.
W przypadku ich wystąpienia konieczne jest wykonanie szczegółowych badań pozwalających na rozpoznanie nowotworu we wczesnej jego fazie, co daje większe szanse na skuteczną terapię.