W Polsce z roku na rok rośnie liczba pacjentów leczonych z powikłań po przewlekłym stosowaniu leków przeciwbólowych. Jednym z najbardziej popularnych, silnych i uzależniających farmaceutyków jest Tramal, przeciwbólowy lek używany przez młodzież jako narkotyk. Każdego roku Narodowy Fundusz Zdrowia traci ogromne sumy z powodu dopłat do zrealizowanych w aptekach sfałszowanych recept na Tramal.
Szacuje się, że około 20% recept na ten specyfik jest podrabianych lub wyłudzanych. Roczna refundacja Tramalu sięga około 27 milionów złotych, dlatego straty ponoszone z tego tytułu przez NFZ są bardzo wysokie.
Refundacja tramalu w postaci kropli - najczęściej stosowanej przez narkomanów formy tego leku - kosztuje NFZ od 120 do 150 tysięcy złotych miesięcznie. Dopłaty do pozostałych postaci Tramalu (np. w tabletkach) wynoszą około 50 tysięcy złotych. Znaczna część wydawanego leku jest stosowana prawidłowo przez potrzebujących chorych, z zalecenia lekarza. Jednak poprzez liczne przypadki fałszerstw recept przez narkomanów - koszt refundacji znacznie rośnie.
Kontrolowanie każdej recepty i dokładne oszacowanie skali prolemu nie jest możliwe, jednak pewne jest, że wzrost sprzedaży tramalu nie jest spowodowany wyłącznie względami terapeutycznymi i leczeniem przeciwbólowym.
Tramal należy do opioidowych środków przeciwbólowych, wykazuje także uspokajające działanie. To popularny i dobrze tolerowany lek przez chorych w stanach terminalnych. Najczęściej stosuje się go w chorobach nowotworowych, przy zawale serca lub przy bólach pooperacyjnych czy pourazowych. Nie podaje się go dzieciom poniżej 14 roku życia.
Początkującym do odurzenia wystarczy nawet jedna albo dwie tabletki, zwłaszcza jeśli popije się je alkoholem. Znacznie tańszy niż narkotyki Tramal jest wprawdzie kilka razy słabszy niż morfina, jednak po kilku tabletkach działa podobnie jak nielegalne substancje psychoaktywne: pobudza, zaburza równowagę, poprawia samopoczucie, wywołuje uczucie błogości. Jednak lek uzależnia jednak równie szybko jak narkotyki, powodując szereg skutków ubocznych, takich jak zaburzenia krążenia, śpiączka czy psychozy.
Preparaty zawierające tramadol są w Polsce refundowane, dlatego recepty na nie są często podrabiane. Proceder fałszowania recepty można też ominąć, zamawiając medykament przez Internet.
Popularne wśród młodzieży jest mieszanie Tramalu z alkoholem lub lekami uspokajającymi i nasennymi, w celu osiągnięcia silniejszego odurzenia. Jednak po dłuższym stosowaniu takiej praktyki rozwija się silne uzależnienie, powodując jednocześnie groźne dla zdrowia skutki. To, jak szybko uzależni się dana osoba, zależy od tego, ile waży, jak często bierze i jaką ma psychikę. Zdaniem wielu specjalistów różnica między Tramalem, heroiną czy morfiną tak naprawdę leży w legalności nabywania. Leczenie uzależnienia od tego leku jest podobne jak leczenie uzależnienia od narkotyków. Detoks bywa równie ciężki: boli całe ciało, pojawiają się dreszcze, bezsenne, potliwe noce, wymioty, biegunka, stany depresyjne, psychozy itd.
Skutki uboczne Tramalu mogą być bardzo poważne. Do najczęściej spotykanych zalicza się:
- nudności i wymioty
-zawroty głowy
- zaparcia
- nadmierne pocenie się
- suchość w jamie ustnej
- ból głowy
- splątanie
- zaburzenia czynności układu krążenia (kołatanie serca, omdlenia)
- osłabienie mięśni szkieletowych
- zmiany łaknienia
- zaburzenia w oddawaniu moczu
- drgawki pochodzenia mózgowego