Baza wiedzy

Uzależnienie od adrenaliny

Adrenalina jest substancją, która wydziela się w organizmie w stresowych sytuacjach i powoduje szereg reakcji fizjologicznych. Przygotowuje organizm do walki lub ucieczki, przez co pełni główną rolę podczas reakcji ludzkiego organizmu na jakieś zagrożenie. Oznaką wzrostu adrenaliny są rozszerzone źrenice, szybsze bicie serca czy wzrost ciśnienia krwi.

 

 




Niektóre osoby taką reakcję organizmu uważają za pożądaną i pozytywną, starają się ją specjalnie i jak najcześciej wywoływać.
 

 

 



Najbardziej popularnym sposobem na "balansowanie na granicy życia i śmierci" (czasem nawet w dosłownym znaczeniu tego określenia) są sporty ekstremalne. Mają one wielu zwolenników, dla niektórych są sposobem na spędzanie wolnego czasu i rozrywką związaną z ryzykiem, ale dla niektórych mogą także stać się uzależnieniem.
 

 

 



Na początku, przed pierwszą próbą zazwyczaj dominuje strach, później po przełamaniu się okazuje się, że dana osoba chce spróbować jeszcze raz i kolejny. W miarę kolejnych prób skoki adrenaliny nie są już tak wyraźne, próbuje się więc innych pobudzających je sportów ekstemalnych. Niektórzy  nie zauważają nawet, kiedy wpadają w pułapkę uzależnienia.
 

 

 



Zazwyczaj sporty ekstremalne budzą wrodzony, instynktowny lęk, odpowiedzialny za ratowanie życia w niebezpiecznych sytuacjach. Amatorzy sportów ekstremalnych oszukują go, siłują się z nim, co niewątpliwie ma też swoje dobre strony. Można w ten sposób nauczyć się opanowywać lęk i kontrolować go. Umiejętność ta często przydaje się później w codziennym życiu.
 

 

 


Jednak od adrenaliny także można się uzależnić. Zasadniczym kryterium uzależnienia w tym przypadku będzie to, czy pomimo ponoszonych z tytułu dostarczania sobie adrenaliny kłopotów, dana osoba nie rezygnuje z takich zachowań, nawet w momencie, gdy jest tego całkiem świadoma. Chciałaby przestać i zdaje sobie sprawę, że to co robi przynosi coraz więcej szkód w jej życiu, ale nie potrafi. W rezultacie ma coraz mniej jest czasu na inne ważne aktywności, np. na pracę czy dla rodziny.
 

 

 


Innym niebezpieczeństwem związanym z nałogowym uprawianiem sportów ekstremalnych jest to, że w codziennym życiu też może pojawić się potrzeba ekstremalnych doznań i będzie ona realizowana np. w kontaktach z ludźmi. Może to w dużej mierze utrudniać społeczne kontakty.

 

 



Działanie adrenaliny może być różne, w zależności od jej dawki, dla niektórych osób może być niebezpieczna nawet w małej ilości.
Substancja ta zwiększa częstotliwość rytmu serca, co może prowadzić do zaburzeń w jego pracy, powoduje też zwiększenie pojemności minutowej serca oraz rozkurcz oskrzeli. Większe dawki adrenaliny zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, a zbyt duża jej dawka może naomiast powodować zmniejszenie się pojemności minutowej serca oraz skurcz naczyń krwionośnych.
 

 

 


Adrenalina może też zmniejszać przepływ nerkowy, powodować szybsze uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki, zwiększać stężenie glukozy we krwi, prowadzić do hipokaliemii, czy też zwiększać stężenie potasu we krwi.

 

Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.