Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dotychczasowe badania naukowe skupiały się na wpływie czynnego i biernego palenia na serce oraz płuca, a pomijały zmiany, jakie zachodzą z tego powodu w wątrobie.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside wykazali, że bierne palenie może prowadzić do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) – przewlekłego zapalenia wątroby przypominającego zmiany występujące u alkoholików, ale rozwijającego się u abstynentów lub osób pijących mało.
W komórkach wątroby myszy, które przez rok wystawiano na oddziaływanie dymu papierosowego, badacze znaleźli tłuszcz, co jest objawem NAFLD. Przewlekłe zapalenie wątroby prowadzi ostatecznie do niewydolności tego organu.
Amerykanie zbadali poziom dwóch regulatorów metabolizmu lipidów w ludzkich komórkach: białka wiążącego element regulujący sterole (SREBP), które stymuluje syntezę kwasów tłuszczowych w wątrobie, oraz kinazy białkowej aktywowanej przez AMP (AMPK), włączającej i wyłączającej SREBP.
Okazało się, że ekspozycja na dym papierosowy hamuje działanie AMPK, co z kolei prowadzi do zwiększenia aktywności SREBP. Następstwem tego jest wytwarzanie większej ilości kwasów tłuszczowych i rozwój niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.