Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół greckich naukowców z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, pracujący pod kierownictwem Pavlidisa Pavlosa przeprowadził badania z których wynika, że palacze czerpią mniejszą przyjemność z jedzenia, ponieważ mają mniej kubków smakowych i nie są one tak wrażliwe, jak u osób niepalących.
Badania smaku przeprowadzono u 62 żołnierzy, z których 28 byli nałogowymi palaczami. Określenie progu smakowego u respondentów, czyli najmniejszego natężenia bodźca, które wywołuje u nich odczucie smaku, było możliwe poprzez zastosowanie elektrogustometrii. Badanie to polega na drażnieniu okolic kubków smakowych prądem elektrycznym o różnym natężeniu.
Autorzy badań zaobserwowali znaczące różnice w odczuwaniu smaku przez osoby palące i niepalące.
Dodatkowo, badanie endoskopowe wykazało, że u palaczy brodawki grzybowate, na których znajdują się kubki smakowe, są znacznie mniej ukrwione i bardziej płaskie. Według greckich badaczy świadczy to o tym, że nikotyna może powodować funkcjonalne i morfologiczne zmiany w brodawkach, przynajmniej u młodych osób wcześnie wpadających w nałóg palenia papierosów.