Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół brytyjskich naukowców z University of Exeter odkrył nową właściwość soku z buraków. Okazuje się, że jego picie zwiększa wytrzymałość i pozwala ćwiczyć o 16% dłużej.
Specjaliści wyjaśniają, że jest to możliwe dzięki występującym w nim azotanom, które zmniejszają zużycie tlenu, przez co człowiek czuje się mniej zmęczony. Co ciekawe, uzyskanie podobnych oszczędności w zużyciu energii nie jest możliwe w żaden inny sposób, nawet poprzez systematyczny trening.
Autorzy odkrycia mają nadzieję, że będzie ono wykorzystywane nie tylko przez sportowców, ale także przez lekarzy pomagającym starszym ludziom z chorobami serca, układu oddechowego czy metabolicznego.
W przeprowadzonym przez Brytyjczyków badaniu wzięło udział 8 mężczyzn w wieku od 19 do 38 lat. Przez sześć kolejnych dni przed wykonaniem serii wyczerpujących ćwiczeń, np. jazdy na rowerze stacjonarnym, wypijali oni 500 ml organicznego soku buraczanego lub placebo w postaci syropu z czarnych porzeczek.
Okazało się, ze po spożyciu soku buraczanego uczestnicy badania byli w stanie pedałować średnio przez 11,25 minut, o 92 sekund dłużej niż po wypiciu napoju porzeczkowego. Oznacza to około 2% skrócenie czasu potrzebnego na pokonanie zakładanego dystansu. Oprócz zwiększenia wydolności, azotany zawarte w soku buraczanym sprawiały, że u badanych występowało niższe ciśnienie spoczynkowe krwi.
Nie wykazano dokładnie jak azotany soku z buraków zwiększają wytrzymałość, autorzy badania przypuszczają jednak, że w organizmie przekształcają się one w tlenek azotu, zmniejszając tym samym koszt tlenowy ćwiczeń. Brytyjczycy zamierzają przeprowadzić kolejne eksperymenty w celu określenia wpływu pokarmów bogatych w azotany na fizjologię ćwiczeń.