Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół badaczy ze Szkocji i Singapuru wyjaśnił będący do tej pory zagadką mechanizm, za pomocą którego zawarty w czerwonym winie resweratrol kontroluje procesy zapalne w organizmie.
Odkrycie to może pomóc w zwalczaniu potencjalnie śmiertelnych zakażeń organizmu, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie otrzewnej czy sepsa.
Ostre zapalenia są bardzo trudne do leczenia, dlatego wiele osób umiera np. na sepsę z braku odpowiednich terapii. Ponadto bardzo czesto pacjenci, którym udało się zwalczyć zapalenie, cierpią na poważne problemy związane ze spustoszeniami w organach wewnętrznych będącymi jego następstwem.
Celem autorów odkrycia było zidentyfikowanie możliwych sposobów leczenia ostrych chorób zapalnych. Przeprowadzili eksperyment na myszach, którym podano resweratrol, a następnie próbowano wywołać u nich stan zapalny. Następnie naukowcy zbadali tkanki gryzoni, by dowiedzieć się, cz i w jaki sposób były one chronione przez aktywny składnik czerwonego wina. Jak się okazało, resweratrol zapobiegał wytworzeniu przez organizm kinazy sfingozyny i fosfolipazy D, które odpowiadają za powstanie stanu zapalnego.
Wyniki powyższych badań śwaidczą, że resweratrol może być skuteczny w terapii zapaleń. Być może już wkrótce na jego bazie powstanie nowy rodzaj leków przeciwzapalnych.