Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Aromaterapia łagodzi skutki stresu, m.in. poprzez wpływ na geny

dodano: Wtorek, 4 Sierpień 2009, 9:21:30

Aromaterapia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin w medycynie alternatywnej. Wdychanie roślinnych olejków eterycznych już od dawna stosowane jest w celach uspokajających, relaksacyjnych, przeciwzapalnych oraz nasennych. Ostatnio zespół naukowców z Centrum Badań Technicznych T. Hasegawa w Japonii, pracujący pod kierownictwem dr Akio Nakamury wykazał też, że niektóre substancje zapachowe poprzez wpływ na aktywność pewnych genów, łagodzą także stres oraz mają wpływ na liczebność komórek odpornościowych.
 

 

 




Badacze szczegółowo zbadali właściwości linalolu, olejku aromatycznego o zapachu kwiatowym, który w aromaterapii jest często stosowany w łagodzeniu stresu psychicznego. Występuje on w roślinach i pokarmach takich jak herbata, pomarańcze, mango, cytryny, winogrona, bazylia, pomidory czy lawenda. Przypuszczano, że linalol wywiera wpływ na centralny układ nerwowy, jednk dotychczas nie poznano dokładnie mechanizmu jego działania.

 

 

 



W ramach eksperymentu sprawdzono jego wpływ na 12 poddawanych stresowi szczurów. Podzielono je na trzy grupy: jedna stanowiła kontrolę, drugą poddawano 2-godzinnemu stresowi poprzez umieszczenie ich w ciasnej plastikowej tubie, natomiast szczury z trzeciej grupy, poddawane takiemu samemu stresowi wdychały jednocześnie linalol. 


 

 

 


Następnie na podstawie badania krwi zbadano poziom hormonów stresu i liczby neutrofilów i limfocytów - białych krwinek u gryzoni - tych, które zmieniają się w stresujących warunkach. Przeanalizowano także aktywność genów w krwinkach szczurów.

 

 

 


Jak się okazało, u zestresowanych zwierząt, które wdychały linalol, poziom neutrofilów i limfocytów szybko wracał do normy. Aromaterapia tym olejkiem powodowała także zmiany w aktywności niektórych genów.
 

 

 



Autorzy badania podkreślają jednak, że lineanol nie zmniejsza wydzielania hormonów stresu, tylko łagodzi jego objawy. Ich zdaniem ta jego właściwość może stać się podstawą do opracowania nowego testu pomocnego w identyfikacji zapachów łagodzących stres, a także w ocenie wpływu olejków zapachowych na organizm.

2268 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.