Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Już od nowego roku szkolnego 2009/2010 uczniowie pierwszych trzech klas szkół podstawowych zostaną objęci programem "Owoce w szkole". W jego ramach dzieci będą otrzymywały w szkole bezpłatnie owoce i warzywa.
Program będzie finansowany ze środków UE oraz krajowych, a na jego realizację w wielu krajach Unii Europejskiej Komisja Europejska przeznaczy 90 milionów Euro na rok szkolny.
Kwota ta zostanie rozdysponowanan na dostarczanie dzieciom w instytucjach oświatowych świeżych i przetworzonych owoców i warzyw oraz na niektóre związane z tym koszty logistyki, dystrybucji, sprzętu, komunikacji, monitorowania oraz oceny projektu.
Głównym celem akcji „Owoce w szkole” jest kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży już od najmłodszych lat. Zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie służyć ma przeciwdziałaniu otyłości u dzieci, zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym spowodowanym nieodpowiednią dietą, a także zatrzymaniu spadku konsumpcji owoców i warzyw.
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w zrzeszonych w unii państwach około 5 milionów dzieci jest otyłych, a 17 milionów cierpi z powodu nadwagi. Poprzez rozdawanie owoców i warzyw UE chce kształtować nawyki żywieniowe dzieci już od najmłodszych lat, a także przekonywać je do zdrowego trybu życia i odżywiania się.
Nawyki żywieniowe, które nabywa się w dzieciństwie zazwyczaj przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Statystycznie Europejczycy spożywają mniej owoców i warzyw niż 400 gramów dziennie zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia. U młodzieży tendencja ta jeszcze się pogłębia. By jej przeciwdziałać Komisja podejmuje nowe działania mające na celu propagowanie aktywnego trybu życia i zdrowego odżywiania wśród dzieci.
W Polsce program obejmie około 1,1 mln dzieci w wieku 6-9 lat.
Polski resort rolnictwa opracował tzw. strategię krajową programu „Owoce w szkole”, w której określono m.in. system zakupu, dystrybucji oraz przekazywania owoców i warzyw dzieciom. Ustalono, że uczniowie będą otrzymywali jabłka, gruszki, marchew, rzodkiewkę, paprykę, ogórki oraz soki owocowe i warzywne. Wszystkie te produkty wytworzane będą w kraju.
Zadaniem Agencji Rynku Rolnego (ARR) będzie realizacja programu, m.in. wybór dostawców owoców i warzyw oraz przyjmowanie zgłoszeń od szkół zainteresowanych uczestniczeniem w programie.
Budżet programu na nadchodzący rok szkolny wynosi blisko 12,3 milionów euro, z czego ponad 9,2 milionów pochodzi ze środków unijnych, natomiast pozotała kwota będzie finansowana ze środków krajowych.