Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Wysiłek fizyczny a tempo metabolizmu

dodano: Poniedziałek, 6 Lipiec 2009, 8:54:02

Według powszechnej opinii odpowiednio intensywny trening prowadzi do utrzymania podwyższonego tempa metabolizmu nawet na długo po jego zakończeniu, gdy organizm przebywa w spoczynku. Zespół naukowców z University of Colorado prowadzony przez dr Edwarda Melansona przeprowadził badania z których wynika, iż nie jest to prawdą.
 

 



Wzięło w nich udział 65 zdrowych osób niezajmujących się sportem zawodowo. W pierwszej części eksperymentu ochotnicy ćwiczyli na rowerze stacjonarnym tak długo, by spalić 400 kalorii. W drugim etapie testu w ciągu pierwszej doby po treningu mierzono intensywność ich metabolizmu.

 

 



Jak się okazało, zaraz po zakończeniu wysiłku metabolizm respondentów powracał do swojego wyjściowego tempa. Ustalono też, że ich organizmy starały się "nadrobić" utraconą podczas jazdy energię, przez co po wysiłku fizycznym u uczestników badania wzrastało łaknienie.

 

 



Studium wykazało, iż bez uwzględnienia odpowiedniej diety efektem zwiększonego wysiłku fizycznego może być brak utraty tkanki tłuszczowej. Należy więc ściśle kontrolować ilość i jakość pokarmów spożywanych po ćwiczeniach, inaczej cały wysiłek nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, jeśli jest nim utrata wagi.

2341 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.