Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Nie od dziś wiadomo, że małpy odkryły alkohol na długo przed tym, kiedy znalazł on zastosowanie wśród ludzi. Początkowo zwierzęta raczyły się sfermentowanymi owocami, teraz natomiast cieszą się ze smaku i efektów działania alkoholu w dużo prostszy i bardziej "cywilizowany" sposób.
Wśród karaibskich małp powszechne jest dwiedzanie lokalnych barów i podkradanie drinków ludziom odpoczywającym na plaży. Film zrealizowany przez stację BBC animal pokazuje, jak małpie zwyczaje związane z alkoholem bliskie są ludzkim.
Nadużywanie wyskokowych trunków może doprowadzić do uzależnienia u zwierząt tak samo, jak w przypadku ludzi. Małpy - alkoholicy są w stanie zrobić wszystko, by tylko zdobyć upragniony trunek.
Według specjalistów proporcje pijących i niepijących małp są bardzo zbliżone do tych, które wystepują w populacji ludzkiej. Sama kultura picia małp także jest podobna do ludzkich nawyków, 12% sięgających po alkohol małp robi to regularnie, a 5% z nich pije aż do nieprzytomności.
Okazuje się więc, że słabość do napojów wyskokowych u małp i ludzi jest podobna. U pijanych zwierząt można także zaobserwować zachowania typowe dla osób będących pod wpływem działania procentowych napojów. Tak jak ludzie tracą kontrolę nad swoimi ciałami, zataczają się, dewastują przedmioty znajdujące się w ich zasięgu, a także wdają się w bójki.
Naukowcy podkreślają, że powyższe podobieństwa dowodzą, iż ludzka słabość do alkoholu w dużej mierze determinowana jest poprzez geny.
Sama kultura picia u ludzi zrodziła się w taki sam sposób jak u małp. Nasi przodkowie odkryli działanie alkoholu spożywając fermentujące owoce, które początkowo służyło wywoływaniemo efektu detoksykacji organizmu.
Jedyną różnicą pomiędzy alkoholizmem ludzi i małp jest to, że w małpim stadzie uzależnione zwierzęta nie są traktowane jak margines społeczny, a wręcz przeciwnie - w stadnej hierarchii plaują się wysoko i cieszą się szacunkiem innych jego członków.