Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Oregon Health & Science University, nadzorowany przez dr Kerry Kuehl świadczą o tym, że picie soku z wiśni łagodzi ból mięśni odczuwany po intensywnej aktywności fizycznej.
Według specjalistów wiśnie wykazują właściwości przeciwzapalne, które zawdzięczają obecności antocyjanów, tych przeciwutleniaczy, które również nadają owocom czerwoną barwę.
W badaniu wzięło udział 60 biegaczy długodystansowych w wieku 18-50 lat, którzy dwa razy dziennie w tygodniu poprzedzającycm sztafetę oraz w samym dniu zawodów pili stuprocentowy sok z wiśni.
Okazało się, iż sportowcy, którzy podczas treningu pili sok z wiśni odczuwali znacznie mniejszy ból niż pozostali biegacze, którzy pili inne soki owocowe.
Autorzy badania sugerują, że wiśnie mogą działać podobnie jak powszechnie stosowane przez sportowców środki przeciwbólowe. Dokładne poznanie przeciwbólowego działania owoców wymaga jednak dalszych badań.
Obecnie powszechnie stosowaną przez sportowców kuracją regenerującą organizm po zawodach jest tzw. R.I.C.E. - czyli odpoczynek, lód, ucisk i uniesienie kończyn (z ang. rest, ice, compression and elevation) w połączeniu z zastosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Farmaceutyki te mogą mieć jednak pewne negatywne skutki uboczne.
Sok z wiśni może być więc stosowany jako naturalna, bezpieczna alternatywa leków przeciwbólowych. W innych badaniach udowodniono, że wiśnie mają również korzystny wpływ na osoby cierpiące na choroby serca, zapalenie stawów i fibromialgię oraz zespół chorobowy, charakteryzujący się bólem mięśni i kości.
Powyższe wnioski zostały zaprezentowane podczas konferencji Amerykańskiego Instytutu Medycyny Sportowej (ACSM) w Seattle.