Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Nowa teoria amerykańskich dietetyków zakłada, że istnieje kilka rodzajów otyłych osób, dlatego skuteczna dieta powinna być dopasowana do konkretnego typu, jaki dana osoba reprezentuje. By ułatwić proces odchudzania specjaliści opracowali specjalny test, który pomaga określić typ otyłości oraz dla każdego jej rodzaju przygotowali zestawy pomocnych rad.
I tak otyłość może być typu:
- nerwowego
Wyniki badań świadczą o tym, że wtedy, gdy zasiadamy do posiłku w złości i zdenerwowaniu zjadamy średnio o 600 kalorii więcej niż wtedy, gdy jesteśmy zrelaksowani. Dodatkowe kalorie przyjęte w ten sposób szybko zamieniają się w tłuszcz, gdyż sprzyja temu kortyzol - hormon, który wydziela się w sytuacjach poddenerwowania.
- łakomego
Niemal wszystkie odchudzające się osoby od czasu do czasu skuszą się na "zakazany" smakołyk i nie jest to bynajmniej powód, by od razu rezygnować z diety. Jednak u niektórych zapanowanie nad apetytem jest bardzo trudne. Takie osoby, by odzyskać kontrolę nad jedzeniem, muszą znaleźć prawdziwą przyczynę swego łakomstwa.
- zestresowanego
Dotyczy osób, które nie radzą sobie z drobnymi kłopotami codziennego życia i "zajadają" stres.
- smutnego
Dla wielu osób jedzenie jest lekarstwem na smutek. Ponadto zły nastrój lub depresja sprzyjają zwiększonemu wytwarzaniu się kortyzolu - hormonu, który sprzyja tyciu nawet wtedy, gdy nie dostarcza się organizmowi nadmiaru kalorii.
- chorego
W niektórych przypadkach otyłość związana jest z innym schorzeniem, np. problemami z tarczycą. Niedoczynność tego gruczołu spowolnienia przemianę materii, co prowadzi do szybkiego przybierania na wadze.
- zdrowego
Niektóre osoby mają obfite kształty niejako "z natury", a nawet niewielka nadwaga nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia. Trudno jest im pozbyć się tłuszczyku z niektórych partii ciała, takich jak uda czy biodra.