Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Jean Gehricke wraz z zespołem z University of California wykazali, że nikotyna działa uspokajająco nawet na osoby niepalące. Specjaliści twierdzą, że zmienia ona aktywność tych części mózgu, które są zaangażowane w hamowanie negatywnych emocji takich jak agresja czy złość.
Przeprowadzony przez nich eksperyment miał na celu zbadanie wpływu nikotyny na tendencję do zemsty po prowokacji zachowań agresywnych. Obserwowano zachowania uczestników badania, którzy grając w grę komputerową w przypadku wygranej mieli możliwość ogłuszenia przegranego przeciwnika przy pomocy wyjątkowo nieprzyjemnych dźwięków o dowolnie wybranej głośności i czasie trwania. Jednocześnie naklejone na ich skórze plastry zapewniały im stały dopływ nikotyny.
Wnioski z obserwacji mówią, że u większości uczestników nikotyna zmniejsza chęć zemsty, nawet w takich sytuacjach, kiedy zachowanie przeciwnika jest prowokujące. U osób, u których zanotowano redukcję zachowań negatywnych, naukowcy zaobserwowali też pewne zmiany w metabolizmie mózgu w obszarach odpowiedzialnych za orientację, planowanie oraz przetwarzanie bodźców emocjonalnych.
Autorzy pracy sugerują, że wybuchowe, łatwiej denerwujące się osoby są bardziej podatne na działanie nikotyny, w związku z czym łatwiej się od niej uzależniają. Według nich pomocna w rzucaniu palenia może być w ich przypadku terapia pomagająca kontrolować złość.