Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Coraz więcej otyłych amerykańskich nastolatków decyduje się na operacyjne leczenie bariatryczne z wykorzystaniem opaski żołądkowej "lap-band". Takie założenie regulowanej opaski, która dzieli i zmniejsza żołądek, jest odwracalne, w przeciwieństwie zespolenia omijającego żołądkowo - jelitowego (gastric bypass), które trwale zmienia przebieg jelita za pomocą zszywek.
Przez długie lata chirurgia bariatryczna była uważana za zbyt ryzykowną i drastyczną dla niepełnoletnich pacjentów. Ta metoda zmniejszania masy ciała wymaga stosowania ścisłej diety i może powodować niebezpieczne niedobory pokarmowe, a w rzadkich wypadkach nawet śmierć.
Jednak specjaliści ciągle udoskonalają tą technikę, w związku z czym osób decydujących się na takie rozwiązanie jest coraz więciej, zarówno wśród dososłych, jak i nastolatków. Badania na osobach dorosłych wykazały, że jej zastosowanie oznacza dłuższy czas przeżycia, ustąpienie cukrzycy typu II i innych problemów związanych z nadmiernymi kilogramami. Obecnie prowadzone są badania określające skuteczność metody z gastric bypass i z opaską żołądkową wśród nastolatków.
Większość chorobliwie otyłych nastolatków staje się chorobliwie otyłymi dorosłymi, ponieważ terapia behawioralna, ćwiczenia czy dieta często nie dają satysfakcjonujących wyników. Operacje stwarzają więc możliwość wczesnej interwencji, zanim konsekwencje lat nieprawidłowego odżywiania i zaburzeń metabolicznych będą zbyt duże. Dla niektórych dzieci są jedynym znanym sposobem na trwałą i znaczącą utratę wagi.
Coraz więcej specjalistów przełamuje opór wobec stosowania tej drastycznej metody u nieletnich i rozważa zabieg chirurgiczny w przypadku starannie wybranych pacjentów, u których zawiodły inne metody.
Operowane osoby muszą spełniać kilka wymogów: ich indeks masy ciała (BMI) musi wynosić minimum 40 (przykładowo będzie to osoba ważąca 107 kilogramów przy wzroście 163 centymetrów), a także związane z otyłością poważne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca typu II lub nadciśnienie. Zakwalifikowany do takiego leczenia nastolatek musiał wcześniej bez powodzenia wypróbować zorganizowaną terapię odchudzającą, a także osiągnąć odpowiedni stopień rozwoju fizycznego. Przystąpienie do operacji możliwe jest jedynie po uzyskaniu określonego spadku masy ciała na diecie płynnej oraz po przejściu badań psychologicznych.