Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Według prof. Barbary Zahorskiej-Markiewicz z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością ponad 50% Polaków ma nadwagę, z czego 20% cierpi na otyłość. Statystyki te są wysokie w porównaniu z europejskimi, bowiem nadwagę ma średnio 15-30% społeczeństwa zamieszkującego ten kontynent.
Epidemia otyłości rozszerza się w niepokojącym tempie, najszybciej wśród mężczyzn i dzieci. W przeciągu ostatnich lat odnotowano nieznaczny spadek odsetka otyłych kobiet, natomiast w przypadku mężczyzn - wzrósł on bardzo wyraźnie. Według badań Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności obecnie nadwagę ma 48% kobiet i 61% mężczyzn. Prognozy mówią, że odsetek dzieci z nadwagą przekroczy wkrótce 10%.
Panie szybciej rozpoczynają walkę z nadmiernymi kilogramami, gdyż główną motywacją jest dla nich własny wygląd. Dla panów zazwyczaj jest to dopiero wystąpienie chorób związanych z otyłością.
Według specjalistki Polacy uprawiają zdecydowanie za mało aktywności fizycznej, regularnie podejmuje ją zaledwie około 6% z nich.
Negatywne skutki nadwagi i otyłości dotyczą nie tylko poszczególnych osób nie dbających o swoją wagę. To także społeczne szkody ekonomiczne, gdyż u osób ze zmniejszoną wydolnością pogarsza się efektywność pracy, zwiększa się absencja chorobowa i koszty farmakoterapii.