Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Rozpoczęła się druga edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Młodzieży pt. „Mam haka na raka”.
Jego celem jest umiejętne zaangażowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową.
Organiztorzy akcji chcą w ten sposób przyczynić się do wykształcenia w polskim społeczeństwie postaw prozdrowotnych, a także zmienić nastawienie Polaków wobec chorób nowotworowych. Zamiast uciekać od problemu, społeczeństwo powinno zapobiegać nowotwrom poprzez odpowiednią profilaktykę.
W ramach programu młodzież angażuje się w działania lokalne oraz opracowuje w grupach projekt kampanii społecznej, która ma edukować i zachęcać innych do dbania o własne zdrowie oraz regularnego korzystania z badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych.
Hasłem drugiej edycji jest rak szyjki macicy, który w skali globalnej jest drugim, co do częstości występowania nowotworem, który dotyka kobiety, a zarazem drugą przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu raka. Według szacunków około 1,4 miliona kobiet na świecie choruje na raka szyjki macicy. W Polsce nowotworór ten każdego roku wykrywany jest u ponad 3600 pań, z czego około 2000 przypadków jest śmiertelnych. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie.
Udział w Ogólnopolskim Programie „Mam haka na raka” mogą brać uczniowie wszystkich liceów ogólnokształcących oraz szkół technicznych z całej Polski. W konkursie biorą udział maksymalnie 4-osobowe zespoły reprezentujące daną placówkę edukacyjną, wraz z opiekunem.
W każdym regionie przeprowadzone zostaną spotkania interaktywne przygotowujące merytoryczne młodzieży do udziału w programie, który składa się z kilku etapów. Po nabyciu pod okiem specjalistów podstawowej wiedzy na temat profilaktyki, rozpoznawania i leczenia nowotworów, młodzież ma do spełnienia trzy zadania. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie wraz z opiekunem grupy lekcji, której celem jest przekazanie zdobytej wiedzy swoim rówieśnikom. Następnie uczniowie mają za zadanie wypełnić podsumowujący ich wiedzę test, który będzie dostępny on-line po zakończeniu wykładów interaktywnych. Ostatnim etapem konkursu jest zaprojektowanie i przeprowadzenie tematycznych akcji w środowisku lokalnym.
Projekty kampanii będą oceniane w ogólnopolskim głosowaniu przez osoby odwiedzające stronę www.mamhakanaraka.pl, a ten, który okaże się najlepszy zostanie zrealizowany jako ogólnopolska kampania społeczna.
Finał drugiej edycji programu zaplanowany jest na czerwiec br. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Patronat merytoryczny nad akcją sprawuje Polska Unia Onkologii oraz GlaxoSmithKline, a także stowarzyszenia pacjentów: m.in. Kwiat Kobiecości, Amazonki, Fundacja Wygrajmy Zdrowie oraz Fundacja Psychoonkologii Ogród Nadziei.
W pierwszej edycji programu "Mam haka na raka", w której wzięło udział ponad 2800 młodych osób z całej Polski, zwyciężył projekt zespołu z Ząbkowic Śląskich „Wystarczy tak niewiele… Samobadanie to zapobieganie”.