Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Nałogowo palące papierosy kobiety, zwłaszcza te pochodzące z rodzin biednych, które same już w przeszłości wykazywały zachowania aspołeczne są grupą szczególnie narażoną na posiadanie agresywnego potomstwa.
Najnowsze badania przeprowadzone przez zespół kanadyjsko-holenderskich specjalistów ujawniały kolejne ryzyko związane z paleniem przez ciężarne kobiety. Okazuje się że nikotyna oprócz znanych już wcześniej powikłań zdrowotnych u potomstwa, takich jak niska masa ciała po urodzeniu, wysokie ciśnienie krwi, wady wrodzone, problemy ze snem oraz kłopoty z nauką, powoduje także skłonność do agresji.
W ramach badania kanadyjscy badacze z Uniwersytetu w Montrealu, Uniwersytetu McGilla oraz z Uniwersytetu w Laval oraz holenderscy specjaliści z Uniwersytetu w Leiden University przeanalizowali dane dotyczące grupy 1745 dzieci w wieku od 18 miesięcy do 3,5 lat oraz ich matek.
Paleie w czasie trwania ciąży przez przyszłe mamy skutkowała skłonnością do agresywnych zachowań u ich dzieci w przyszłości, rozumianą jako skłonność do bicia, gryzienia, kopania, walki i znęcania się nad innymi.
Zależość ta była siliejsza w przypadku potomstwa takich kobiet, które w przeszłości same wykazywały skłonność do aspołecznych zachowań, np. miały problemy w szkole, wchodziły w konflikt z prawem, lub nadużywały substancji psychoaktywnych.
W przypadku ciężarych z tej grupy, które wypalały ponad 10 papierosów dziennie prawdopodobieństwo, że ich potomstwo będzie agresywne wynosiło 67%. Jednocześnie dla kobiet palących mniej lub wolnych od nikotynowego nałogu - proadopodobieństwo to wynosiło zaledwie 16%.
Badania wykazały też, że skłonność potomstwa do agresji związana z paleniem ich matek w trakcie ciąży jest silniejszy w przypadku matek młodych - mających poniżej 21 lat, które wywodzą się z biednych rodzin oraz wymuszają na dzieciach dobre zachowanie.
Powyższa zależność nie uległa zmianie nawet po uwzględnieniu innych czynników, które mogłyby mieć wpływ na agresywne zachowania u dzieci, takich jak rozwód rodziców, depresja czy wykształcenie matki.