Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy wykazali, że u otyłych chłopców ilość testosteronu jest nawet do 50% niższa niż u szczupłych rówieśników.
W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 25 otyłych i 25 szczupłych chłopców w wieku od 14 do 20 lat. Analiza próbek krwi pobranych od nich na czczo pozwoliła na oznaczenie całkowitego i wolnego testosteronu, a także poziomu estradiolu.
Uwzględniając wiek i stopień dojrzałości płciowej uczestników, naukowcy ustalili, że otyli chłopcy mieli znacząco niższy całkowity i wolny testosteron. Czynniki te wyraźnie podwyższają ryzyko impotencji i bezpłodności w dorosłości.
Dodatkowo niskie stężenia testosteronu zwiększają tendencję w kierunku odkładania tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, a także przyczyniają się do spadku masy mięśniowej. Skutkiem tego może być z kolei insulinooporność, a następnie rozwój cukrzycy.
Wyniki powyższych badań świadczą o tym, jak ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi u chłopców i młodych mężczyzn.
Zdaniem badaczy właściwy poziom testosteronu wraca u otyłych dorosłych mężczyzn do normy po operacji wyłączenia żołądkowego. Możliwe też, że stężenie testosteronu normuje się również po schudnięciu w wyniku zmiany trybu życia, jednak teza ta wymaga jeszcze poparcia kolejnymi badaniami.