Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki dwóch badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców świadczą, że stosowanie antybiotyków może przyczyniać się do otyłości.
W ramach pierwszego studium badacze sprawdzili, dlaczego zwierzęta hodowlane, którym regularnie podawane są antybiotyki przybierają na wadze szybciej, niż zwierzęta nie mające z nimi kontaktu. Warto tutaj wspomnieć, że farmy hodowlane są konsumentem aż 80% wszystkich antybiotyków używanych w Stanach Zjednoczonych.
Eksperymentalnie podawali myszom dawki antybiotyków odpowiadające tym przyjmowanym przez zwierzęta hodowlane. Gryzonie wprawdzie nie przybrały na wadze, ale ilość tłuszczu w ich ciałach zwiększyła się o 15%. Okazało się, że ma on znacznie odmienny skład od tłuszczu zwierząt z grupy kontrolnej. Badacze zaobserwowali też zmiany w profilu genetycznym zwierząt oraz wyraźnie zwiększoną aktywność genów związanych z rozkładem węglowodorów i regulacją poziomu cholesterolu.
Z kolei wyniki drugiego studium, przeprowadzonego z udziałem 11 tysięcy brytyjskich dzieci potwierdziły, iż są one tym grubsze, im bardziej były we wczesnym dzieciństwie wystawione na działanie antybiotyków. U maluchów, które przed szóstym miesiącem życia były wystawione na działanie antybiotyków, zauważono w kolejnych latach niewielki, ale stały przyrost masy. Zdaniem autorów badania antybiotyki zmieniły ich metabolizm w sposób podobny do tego, co zaobserwowano u myszy i zwierząt hodowlanych.