Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Światowy Dzień AIDS

dodano: Poniedziałek, 1 Grudzień 2008, 22:01:29

Od 1988 roku w dniu 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Zwrócenie w ten sposób uwagi na problem jest inicjatywą Światowej Organizacji Zdrowia. Znakiem solidarności z chorymi jest czerwona wstążka.

 

W Polsce każdego dnia dwie osoby dowiadują się o zarażeniu wirusem HIV, co w skali rocznej daje liczbę 700 nowych zakażeń. Na całym świecie codziennie HIV już na zawsze zmienia życie około 7 tysięcy osób, a coraz więcej zakażonych to ludzie młodzi.

 

Mimo, że Polacy wydają się posiadać pewną wiedzę na temat HIV i AIDS, to jednak liczba ryzykownych zachowań rośnie, ponieważ nie stosują oni jej w życiu codziennym i nie postrzegają możliwości zakażenia w odniesieniu do własnej osoby.

 

Dane z Państwowego Zakładu Higieny informują, że od roku 1985, który umownie traktuje się jako początek epidemii HIV i AIDS, do końca sierpnia br. zakażenie HIV stwierdzono u 11803 Polaków, z czego minimum 5461zakaziło się w związku z używaniem narkotyków. Zarejestrowano 2117 zachorowań na AIDS,a 936 pacjentów zmarło. Do końca października br. odnotowano 3594 pacjentów leczonych obecnie terapią antyretrowirusową.

 

Obecnie główną drogą rozprzestrzeniania się zakażeń HIV w Polsce są ryzykowne zachowania seksualne. Dawniej w większej mierze było to skutkiem używania dożylnych środków odurzających oraz kontaktów homoseksualnych.

 

Według szacunków Krajowego Centrum ds. AIDS blisko 20 tysięcy Polaków nie ma świadomości swojego zakażenia. O około 30% zwiększa to liczbę nowych zakażeń, rozprzestrzenianych właśnie poprzez kontakty seksualne. Wiedza o obecności wirusa w organiźmie i podjęcie odpowiednich kroków jest więc niezwykle istotne z punktu widzenia prewencji HIV i AIDS.

 

Testy na obecność wirusa można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, których adresy są dostępne na stronie: www.aids.gov.pl. W Polsce leczenie dla osób z HIV i AIDS jest także bezpłatne.

 

Eksperci wskazują na konieczność upowszechnienia badań w kierunku HIV wśród kobiet w ciąży poza grupę ryzyka, gdyż obecnie wyłącznie im zaleca się wykonanie testów. Współczesny poziom medycyny daje możliwość skutecznej ochrony dziecka przed zarażeniem HIV przez matkę, dlatego wiedza kobiet ciężarnych o zakażeniu odgrywa to rolę kluczową. 

 

Odpowiednią profilaktyką jest także właściwa edukacja seksualna.

 

 

2832 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.