Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Specjaliści alarmują, że Polacy wciąż spożywają zbyt dużo soli. Jej nadmiar może być groźny dla organizmu.
Przeciętny Kowalski codziennie spożywa 7,63 gramów soli dodanej, a więc tej, której używa do solenia i przygotowywania potraw w domu. Dodatkowo spożywa ją jeszcze wraz z różnymi gotowymi produktami spożywczymi, co sprawia, że faktyczne spożycie słonej przyprawy jest jeszcze większe i może wynosić nawet 10 gramów.
W 2009 roku spożycie soli przez Polaków zmniejszyło się wprawdzie o 18,4% - do 7,63 gramów (soli dodanej), jednak nadal jest ono większe niż zalecają dietetycy.
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 5 gramów. To mniej więcej tyle, ile mieści się w jednej małej płaskiej łyżeczce.
Jeszcze bardziej restrykcyjne podejście w kwestii solenia mają amerykańscy specjaliści - ich zdaniem spożycie soli nie powinno przekraczać 2,3 gramów na dobę.
Polacy wielokrotnie przekaraczają zalecane dawki... Najwięcej słonych potraw w naszym kraju spożywają chłopcy po 13 roku życia oraz mężczyźni w wieku 19-25 lat. W ich przypadku spożycie soli sięga nawet 15 gramów dziennie... Dziewczęta w wieku 13-15 lat spożywają średnio 10 gramów soli.
Przypominamy, czym grozi nadmierne spożycie soli:
- wyraźnym wzrostem ryzyka nadciśnienia tętniczego krwi
- udarem mózgu
- zawałem serca
- niewydolnością nerek
- zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu żołądka
- osteoporozą
Ryzyko powyższych schorzeń jest największe u osób otyłych, nadużywających alkoholu, palaczy i osób mało aktywnych.